Grecja

Fakty

- Hymn: Hymn do Wolności

» Geograficzne

- Powierzchnia: 131 957 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 11 216 708

- Gęstość zaludnienia : 85,01 osób/km²

- Języki: grecki

» Ekonomiczne

- Waluta: euro

Grecja

Kraina starożytnych bogów obejmuje południową część Półwyspu Bałkańskiego oraz kilkaset wysp na morzu Egejskim Jońskim i Śródziemnym. Najważniejsze wyspy greckie to: Kreta, Lesbos, Eubera, Korfu, Santorini, Rodos Zakynthos Kos Thassos oraz Karpathos. Niezwykle ważnym regionem turystycznym jest Riwiera Olimpijska. Powierzchnia Grecji zajmuje obszar 131 tys. km kw. Na jej terytorium znajduje się 51 prefektur, odpowiedniki polskich województw.

Niezwykle silnie rozwinięta jest linia brzegowa Grecji. Rozciąga się ona na obszarze 15 tys. km. 80% powierzchni Grecji zajmują górzyste tereny, w większości o przebiegu południkowym. W centrum kraju od granicy z Albanią po zatokę Koryncką, ciągnie się wapienne pasmo Gór Pindos. Największa wysokość (2637 m.n.p.m.) osiąga w paśmie Smolikas. Jego centralnym wzniesieniem jest masyw Olimpu z najwyższym szczytem Grecji Mitikas (2917 m.n.p.m.). Poszczególne pasma gór wchodząc w morze tworzą liczne półwyspy, między innymi Półwysep Peloponez i Chalcydycki. Obniżenia pomiędzy półwyspami, w które wkroczyło morze, stworzyły zatoki. Największa z nich to Zatoka Koryncka. Z tych głębokich zatok, w których powstawały porty Grecji wyruszali piersi żeglarze na podbój świata. Na południu nad Zatoką Koryncką wznosi się masyw Parnasu (2457 m). Nizin w Grecji jest niewiele, dwie największe to centralnie usytuowana Tesalska i północna – Salonicka.

Z wielu setek wysp Greckich tylko 169 jest zamieszkałych. Większość Greków uznaje, że to właśnie na ich terenie znajduje się prawdziwa Grecja. W zachodniej części kraju znajdują się wyspy Jońskie. Morze Egejskie po wschodniej stronie Grecji posiada Cyklady i Sporady Północne. Greckie wyspy wychodzą poza obszar Europy i znajdują się u wybrzeży tureckich, czyli już w Azji. Największe z nich to Rodos, Lesbos. Kreta jako największa wyspa grecka, jest najbardziej wysunięta na południe. Na jej terenie znajduje się największy czynny wulkan Grecji Santorini.

W Grecji panuje śródziemnomorski klimat o łagodnych, suchych latach i wilgotnych zimach. Na południu i w centrum Grecji od kwietnia do września nie pada deszcz. Dopiero pod koniec lata zaczynają się gwałtowne i krótkie ulewy, które przechodzą w spore opady w okresie miesięcy zimowych. Wiosna w Grecji następuje etapami i początkowo zaczyna się na południu, po czym stopniowo obejmuje cały teren Półwyspu, aż po jego północną cześć.

Rzeki Grecji wypływają z gór Pindos. Największą z nich jest Aliakmon. Latem rzeki te mają niewiele wody za to gwałtownie przybierają w okresach zimy.

Grecja od zawsze uznawana była za kolebkę cywilizacji. Początki osadnictwa na jej terenie sięgają okresu epoki brązu, kiedy to jej terytorium zamieszkiwały potężne morskie cywilizacje Cyklad, Minon i Myken. Mino czasu przemocy i wielu wojen handlowych cywilizacje te uznawano za harmonijne i pokojowe. W XI w. p.n.e. Cywilizacje te przez podboje Doriana i zmiany zasad handlowych posypały się w proch.

800 lat p.n.e Grecja przechodzi swój złoty wiek. Potęga Grecji była widoczna nie tylko w obszarach gospodarczych, ale również jako cywilizacja nauki i kultury. W okresie tym Perykles nadał potęgę Panteonowi, Sofokles napisał "Króla Edypa", a Sokrates nauczał swoich uczniów logiki. Wtedy tez powstawała pierwsza na świecie demokracja.

Zwiedzanie Grecji jest niezwykle zajmujące. Świetnie zachowane zabytki starożytnej architektury wciągają turystę w otchłań czasu i pozwalają choć na chwilę przenieść się w czasy złotego wieku.

Peloponez to wyspa, na której znaleźć można wszystko co najlepsze w greckiej kulturze. Starożytne budynki pałacowe Agamemnona w Piles, oraz wielki amfiteatr w Epidauros to jedne z wielu ciekawych zabytków historii Grecji. Na szczególną uwagę zasługuje świątynia na Olimpii, w której odbywały się pierwsze olimpiady.

Korynt i Argolida to regiony, w których skupisko starożytnych zabytków jest największe z całego terenu Grecji. Starożytny Korynt do którego przeniesiono swoim czasie stolicę z Aten może poszczycić się architektonicznie ciekawymi budowlami starego miasta oraz piękną świątynią Apollona.

W Mykenach znajduje się odkryta w 1874 roku przez niemieckiego archeologa Schillimana twierdza Agamemnona. Jest swoistego rodzaju potwierdzeniem, że Sofokles w swoich dramatach opisywał historyczne fakty. Odkryte przez niego złote wyroby i ciekawe rzeźby do dziś cieszą swoim urokiem przyjezdnych turystów.

W Epidauros znajduje się jedna z najciekawszych budowli starożytnej Grecji, to amfiteatr zbudowany w IV w. p.n.e.

W regionie Sparty warto obejrzeć, świetnie zachowane budowle bizantyjskiego miasta zwanego Mistra. Po jego krętych uliczkach pomiędzy dawnymi budowlami i świątyniami chodzi się jak po gigantycznym muzeum.

Komentarze

Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012