Ateny

Fakty

  Ateny

  Wydaje się, że nie ma na świecie osoby, która nie słyszałaby o Atenach. Nie dość, że są one największym miastem i stolicą Grecji, to w dodatku ich prapoczątki sięgają ok. 1130 r. p.n.e.. Oznacza to, że miasto było ośrodkiem kultu bogini Ateny.

  Wspomniane miasto znajduje się na Równinie Attyckiej, tuż nad Zatoką Sarońską Morza Egejskiego. W stolicy Grecji żyje 745 tys. mieszkańców, aczkolwiek cały obszar metropolitalny liczy 3,5 miliona osób.

  Jedną z najbardziej znanych budowli Aten jest oczywiście Akropol, wznoszący się na rozległym wzgórzu. Niestety, współczesny widok jest odległy od tego, gdy budowla powstawała. Obecnie wokół Akropolu postawiono wiele nowoczesnych wieżowców i budynków użyteczności publicznej. Tymczasem dawniej ta budowla była fortecą oraz uznanym ośrodkiem kultu religijnego. Pierwszą budowlą wzgórza są Propyleje, czyli ogromne wrota, których zadaniem było przeprowadzanie ludzi z naszego ziemskiego świata do świata duchowego. Jednak najistotniejszym obiektem Akropolu jest znany na całej Ziemi, Partenon. Powstał on w połowie V w. p.n.e. jako świątynia związana z Ateną, patronką miasta. Nieco dalej znajduje się świątynia poświęcona Atenie Nike. Natomiast u stóp wzgórza usytuowano w VI w. p.n.e. Teatr Dionizosa. To właśnie na tej scenie odbyło się kilka istotnych premier starożytnych dramatów. Pozostałością po tamtych czasach jest także Odeon Heroda Atticusa, ruiny świątyni Zeusa Olimpijskiego z VI w. p.n.e. oraz Łuk Hadriana. Na uwagę zasługuje również bardzo dobrze zachowana świątynia Hefajstejon z V w. p.n.e. Jeśli zaś chodzi o nieco bardziej współczesne obiekty, to ogromnym zainteresowaniem cieszy się Stadion Olimpijski. To właśnie na nim rozegrano pierwsze nowożytne zawody olimpijskie. Działo się to w 1896 roku.

  Poza starożytnymi zabytkami turyści lubią też zaglądać na tutejsze bazary i targowiska. Większość z nich korzysta równie z usług ateńskich restauratorów, właścicieli kawiarni, barów i pubów. Nie od dziś wiadomo, że kuchnia grecka jest jedną z najbogatszych i najsmaczniejszych na świecie. Mają na to wpływ przede wszystkim warzywa, owoce, zioła oraz... dodawana niemal do wszystkiego oliwa z oliwek. Poza tym Grecy lubują się w sałatkach, serach i chlebie. To podstawowy element każdego posiłku. Chleb podaje się m.in. z serami, ziołami oraz rodzynkami. Do tego Grecy serwują rozmaite wina. Dużym uznaniem cieszy się Metaxa, wyrabiana z trzech różnych odmian winogron. Niektóre jej odmiany wzbogacane są płatkami róży i szczyptą mieszanek ziołowych. Metaxę pija się w Atenach z dodatkiem lodu, toniku, soku pomarańczowego bądź grejfrutowego. Niekiedy podawana jest w koktajlach.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012