Hiszpania

Fakty

- Hymn: Marsz Królewski

» Geograficzne

- Powierzchnia: 504 645 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 46 661 950

- Gęstość zaludnienia : 91,40 osób/km²

- Języki: hiszpański

» Ekonomiczne

- Waluta: euro

Hiszpania

Hiszpania to niewątpliwie jeden z najpiękniejszych krajów Europy. Obszarem swoim obejmuje 505 tyś. km kwadratowych, co czyni je trzecim co do wielkości państwem Starego Kontynentu. Kraj ten położony jest na Półwyspie Iberyjskim, od zachodu graniczy z Portugalią, od południa poprzez Gibraltar z Wielką Brytanią i Marokiem, a od wschodu poprzez pasmo Pirenejów z Francją.

Zróżnicowanie geograficzne terenu Hiszpanii jest jednym z głównych przyczyn występowania tu znacznych kontrastów klimatycznych. Hiszpanię spokojnie można podzielić na cztery strefy klimatyczne: od chłodnej i deszczowej na północnym wschodzie po suchą i gorącą na równinach Andaluzji. W głębi kraju występuje mroźna zima z częstymi opadami śniegu oraz klimat podzwrotnikowy przez cały rok utrzymujący wysokie temperatury na Wyspach Kanaryjskich. Wahania temperatur są dość znaczne, latem notowano w obszarze Andaluzji temperatury dochodzące do 40 stopni Celsjusza, natomiast zdarzało się również odnotowywanie temperatur spadających poniżej 20 stopni w okresie zimy. Dlatego śnieg w Hiszpanii nie jest wielkim zaskoczeniem. Przybywający tu turyści wolą jednak oblegać południowe i wschodnie wybrzeża Hiszpanii, przede wszystkim ze względu na ich oceaniczny, łagodny klimat, utrzymujący temperaturę powietrza powyżej 10 stopni.

Hiszpania jest krajem wyżynno - górskim. Centrum kraju zwane jest Mesetą Iberyjską, która wznosi się 600 m.n.p.m. Obszar ten jest bezdrzewny i suchy. Jedynym urozmaiceniem tego regionu są doliny rzek i pasma niewysokich gór. Łańcuch górski Kordyliera Centralna ze słynna przełęczą Samosierrą dzieli kraj na dwie części. Na północy leżą Kotlina Starej i Nowej Kastylii. Od północy do Mesety przylegają Góry Kantabryjskie, natomiast południową granicę Mesety wyznacza Sierra Morena o niezwykle suchym klimacie. Z kolei pasmo strzelistych Pirenejów oddzielających Hiszpanię od Francji, nie ma nic wspólnego ze strzelistością Alp. Najwyższy szczyt Hiszpanii Kontynentalnej znajduje się jednak w Górach Betyckich - to Mulhacen, osiągający wysokość 3478 m.n.p.m. Jednak nie należy on do zdobywcy miana najwyższego szczytu Hiszpanii. Takie miano przypadło stożkowi wulkanicznemu znajdującemu się na Wyspach Kanaryjskich, Pico del Teide. Wznosi się on na wysokość 3718 m.n.p.m. Hiszpania nie nosi zatem miana kraju nizinnego. Najwięcej nizin znaleźć można wzdłuż brzegu z Morzem Śródziemnym oraz w zachodniej części Andaluzji.

Główne cieki wodne Hiszpanii to rzeki Tag, Ebro, Gwadiana i Duero oraz Gwadalkiwir, na której odbywa się żegluga rzeczna, a mniejsze statki dopływają nią nawet do Sewilii. Najdłuższa z rzek – Tag, długością zbliżona jest do Wisły, niesie za to o wiele mniej wody ze względu na przepływ przez tereny suche. Rzeki używane są do nawadniania terenów, szczególnie środkowej części Hiszpanii.

Kolonizację Hiszpanii rozpoczęli Fenicjanie, których w ok. 230 roku p.n.e wyparli Kartagińczycy. Rzymianie rozpoczęli kolonizację tego terenu, po czym w wyniku wygranej wojny punickiej wyparli z tych ziem Kartagińczyków i wcielili jej terytorium w granice swojego imperium. Po panowaniu Maurów nastąpił wielki okres podbojów i podróży międzykontynentalnych, w wyniku których w 1492 roku wielka wypraw Krzysztofa Kolumba dotarła do Ameryki. Podboje kolonizacyjne Hiszpanii przyczyniły się do wielkiego rozkwitu tego kraju. Obecnie Hiszpania dzieli się na 17 wspólnot autonomicznych, niektóre z nich są pod względem turystycznym niezwykle dobrze rozwinięte. Należą do nich Andaluzja, Baleary, Galicia, Kantara, Kastylia La Mancha, Kastylia Leon, Katalonia, Madryt i Walencja.

Stolicą Hiszpanii jest Madryt. Położony w samym centrum Hiszpanii, szczyci się całą masą ciekawych muzeów, z których najbardziej znany to El Prado. Kolekcja eksponatów tego muzeum jest drugą po Luwrze największą na świecie. W pięknym Madryckim Pałacu Królewskim można zwiedzić parki, katedrę, zbrojownię i powozownię. Poza Madrytem drugim największym miastem Hiszpanii jest Barcelona, ze słynną katedrą Temple Expiatori de la Sagrada Familia, której budowa datowana jest na 1882 rok. Niezwykłym miejscem jest również gotycka dzielnica starego miasta ze słynnymi uliczkami i pomnikiem Kolumba.

Z kolei Sewilla to stolica Andaluzji i największe historyczne miasto Hiszpanii. W gotyckiej Katedrze Santa Maria spoczywają prochy Krzysztofa Kolumba oraz Św. Ferdynanda. Warto w Sewilli odwiedzić pałac powstały za panowania Maurów –Alkazar, oraz meczet Girarda.

Komentarze

Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012