Almeria

Fakty

  Almeria

  Wyznaczając trasę zwiedzania na mapie Hiszpanii, warto zwrócić uwagę na miasto Almeria znajdujące się na południowym wschodzie kraju. Jeszcze jakiś czas temu Almeria nie była ulubionym miejscem do odpoczynku i zwiedzania przez turystów. Na przestrzeni ostatnich lat bardzo się to zmieniło, bowiem wiele osób odkryło, że jest to urocze miejsce z bogatą historią.

  Jeżeli chodzi o przyrodę, to widoki z pewnością zachwycą każdego turystę. Sama Almeria leży w końcu u podnóża przepięknych gór. Znajduje się tam słynny szczyt Alcazaba.

  Alcazaba to także wspaniały zamek, który usytuowany jest około dziewięćdziesiąt metrów nad miastem. To jeden z głównych grodów w południowej Hiszpanii. Pałac ten wybudował Calif Abderraman III w dziesiątym wieku. W roku 1522 większa część zamku została zniszczona przez trzęsienie ziemi. Pałac jest doskonałym miejscem na spędzenie wolnego popołudnia. Zwiedzać ten obiekt można praktycznie przez cały rok: codziennie za wyłączeniem poniedziałków.

  Zwiedzając Almerię warto także odwiedzić katedrę, która usytuowana jest w samym sercu starszej części miasta. Jeżeli chodzi o architekturę katedry, to łączy ona cechy związane z gotykiem a także renesansem. Pierwotna "wersja" katedry także została uszkodzona podczas trzęsienia ziemi. Obecny budynek został zupełnie przebudowany – stało się to w roku 1524. Dlaczego katedra powstała? Otóż była ona pewnego rodzaju twierdzą. Dzięki niej mieszkańcy miasta bronili się przed piratami berberyjskimi, określanymi też mianem morskich rabusiów. Tak czy inaczej w samym centrum katedry umieszczono przepiękny obraz przepełniony bezcennymi dziełami sztuki. Zaliczyć można do nich między innymi tabernakulum osiemnastowieczne, obrazy, posągi i rzeźby. Z kolei za głównym ołtarzem umieszczono grób biskupa Vilallan – założyciela samej katedry.

  Prócz katedry warto będzie odwiedzić w Almerii kilka kościołów. Między innymi Sto Domigo, S.Pedro, Santiago El Yielo.

  Almeria obfituje także w muzea. Trzeba odwiedzić na przykład Muzeum Sztuki Współczesnej.

  Po całym dniu zwiedzania warto wybrać się na spacer uliczkami Almerii. Miasto jest znane z licznych restauracji i wyjątkowej, lokalnej kuchni. Można skorzystać z oferty barów i restauracji na starówce - w pobliżu ratusza - lub też chcąc nieco zaoszczędzić, kierować się raczej na ubocze miasta. Czego będzie można skosztować? Między innymi gulaszu z makaronem (gurullos). Będzie też inny rodzaj gulaszu ("trio") przygotowany z fasoli, wieprzowiny, przeróżnych ziół i pszenicy. Dla wielbicieli pikantnej kuchni też się coś znajdzie, to gachas.

  Almeria jest przede wszystkim miastem turystycznym, aczkolwiek produkuje się tam również tworzywa sztuczne oraz większość owoców i warzyw przeznaczonych na eksport.

  Z całą pewnością Almeria to miasto magiczne. Kręte uliczki, które niosą mnóstwo niespodzianek, wyjątkowa kuchnia lokalna. Przepiękne scenerie i ciekawe sklepiki, których w Polsce się nie znajdzie. Należy także dodać, iż miasto to posiada cudowne, długie i czyste plaże z białym piaskiem. Woda jest tak krystalicznie czysta. Kiedy nie będzie już co zwiedzać a leżenie na plaży zacznie się pomału nudzić, warto wybrać się na zakupy. Statystyki mówią, że to ulubione zajęcie turystów. Dlatego właśnie centra handlowe w całej Hiszpanii coraz bardziej się rozwijają. Oczywiście Hiszpania obfituje także w setki tysięcy mniejszych sklepików, które oferują wszystko to, czego tylko dusza zapragnie.

  Nieopodal niemalże każdego miejsca zamieszkania znajduje się jakiś większy market, dzięki czemu turyści mogą nieco zaoszczędzić na żywności lub też zaopatrzyć się dość tanio w hiszpańskie pamiątki czy też ubrania. Warto także poszukać przecen w mniejszych sklepikach. Najtańsze są owoce czy warzywa. Ale w dobrych cenach można także zakupić wyroby ceramiczne, skórzane i tym podobne. Ostateczna cena nigdy nie jest odgórnie ustalona. Dlatego właśnie warto targować się ze sprzedawcami – nie tylko w Almerii, ale i w całej Hiszpanii.

  Warto poświęcić trochę czasy by odwiedzić to miasto – żaden turysta nie będzie żałował. W Almerii naprawdę da się odpocząć.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012