Girona

Fakty

  Girona

  Girona liczy 87 000 mieszkańców i stanowi największe miasto Costa Brava. W strukturze administracyjnej jest stolicą Costa Brava. Magia miejsca polega na ciszy i spokoju miejsca, pozostającego w oddaleniu około 40 kilometrów od wybrzeża.

  Niezwykłe połączeniu idealnych warunków do wypoczynku z atrakcją turystyczną  staje się symbolem Girony. Stolica Costa Bravy leży u brzegów rzeki Onyar w pobliżu miejsca, w którym łączy się z Teru. Bogata historia miejsca wiąże się z istotnym strategicznie miejscem, będącym świadkiem zmagań rzymskich żołnierzy prowadzących działania wojenne w ciągu stuleci. Miasto dzielnie broniło się przed atakami najeźdźców, pragnących zdobyć współczesną stolicę Costa Bravy. Pamiątką po burzliwym okresie historycznym są wspaniałe mury obronne. Niezwykła architektura miejsce to wynik panowania w mieście Iberyjczyków, Greków, Rzymian, Gotów, Arabów czy Franków, w historii miasta zapisane są nawet karty wiążące się z atakiem Napoleona na miasto. Taka różnorodność obecnych tu kultur nie pozostała bez wpływu na  architekturę miejsca oraz wspaniałe budowle zachwycające różnorodnością stylów.

  Turyści, którzy odwiedzają miasto mają szansę zetknąć się z wybitnymi dziełami budowli z różnych okresów panowania wielu narodów i kultur w mieście. Interesujący jest naturalny podział miasta, którą mieszkańcy Girony zawdzięczają rzece dzielącej miasto na dwie części. Południowy brzeg to cel turystów, z racji swojego historycznego charakteru oraz zachwycających zabytków. Część miasta o charakterze historycznym nosi nazwę Barri de la Catedral, a druga część miasta nazywana jest Barri del Mercadal. Najważniejszą ulicą w mieście stanowi  Carrer de la Forca, które zachwyca różnorodnością atrakcji. Zabytki starówki sięgają czasów średniowiecza, a istotnym miejscem dla zmotoryzowanych turystów jest ogromny  Parc de la Devesa, miejsce, gdzie jest szansa na zaparkowanie. Z tego punktu wychodząc, około godziny można spacerować, tak aby podziwiając zabytki dostać się na drugi kraniec zabytkowej starówki. Zabytki wybudowane w stylu średniowiecznych można podziwiać też nad brzegiem rzeki Onyar, gdzie powstały domy mieszkalne o ciekawej kolorystyce. Turyści ceniący spacery po deptaku mogą zachwycać się głównym deptakiem miasta, aby po krótkiej przechadzce przejść do Rambla de la Llibertat i poczuć atmosferę średniowiecznej architektury; strzelistych murów,  wąskich dziedzińców oraz uliczek, a także zastanawiać się, co kryje się za zamkniętymi bramami, do których prowadzą brukowane ulice. Miasto nabrało świeżego wyglądu po pracach, które polegały na odrestaurowaniu kamieniczek oraz najważniejszych zabytków.

  Ciekawym pomysłem architektonicznym jest pogodzenie współczesnych trendów z zabudową  średniowieczną. W budowlach o charakterze zabytkowym są umiejscowione kawiarnie, ekskluzywne sklepy czy galerie. Turyści, którzy lubią  nocne wojaże będą mogli skorzystać z bogatej oferty  na Rambli, gdzie życie trwa do późna w nocy, można tu spędzić miło czas w kawiarni czy restauracji. Do najbardziej dostojnych i najstarszych zabytków na starówce należy katedra, której architektura wskazuje na gotycki styl budowy. Prace nad jej powstaniem  rozpoczęły się w 1038 roku i trwały do wieku XVII, gdzie przez cały czas kontynuowano prace nad jej modernizacją oraz wykończeniem. Znawcy sztuki zachwycają się efektem wizualnym, jaki osiąga się stojąc  przy wejściu na olbrzymich schody, odnosi się wrażenie, że są niekończące, a sama katedra  unosi się do nieba. W środku katedry zachwycają średniowieczne witraże oraz imponujący ołtarz. Aby dostać się na krużganki trzeba wykupić bilet, który upoważnia do wstępy do do Museu Capitular. Cena biletu wynosi około 1,80 euro. Wychodząc z katedry można bez trudu dotrzeć do następnego zabytku: Kościoła Sant Felix, który pochodzi z XIV wieku i charakteryzuje się elementami budowli nawiązującymi do stylu gotyckiego, barokowego oraz romańskiego. Według girońskiej legendy w miejscu, gdzie powstał kościół znajdowały się wcześniej katakumby. Wysoka wieża kościoła wybija się ponad inne zabytkowe budowle w Gironie.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012