Holandia

Fakty

- Hymn: Wilhelm z Nassau

» Geograficzne

- Powierzchnia: 41 526 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 16 509 303

- Gęstość zaludnienia : 397,6 osób/km²

- Języki: niderlandzki, fryzyjski

» Ekonomiczne

- Waluta: euro

Holandia

Holandia to niewielki kraj wciśnięty pomiędzy Niemcy a Morze Północne. Ten piękny kraj, choć nie ma pięknych górskich krajobrazów, to ma dużo wspaniałych miast, gdzie możemy podziwiać piękną architekturę. Jest to kraj wybitnie nizinny, a około 25-30% kraju znajduje się wręcz poniżej poziomu morza. Kolejne 25% powierzchni leży tak nisko, że prawdopodobnie zostałoby zalane, gdyby nie system grobli, kanałów i ciągłe odpompowywanie wody.

Zwyczajem Holendrów jest spędzanie wolnego czasu aktywnie, z reguły na świeżym powietrzu. Dużą popularnością cieszy się pływanie, wędkowanie czy campingi. Powszechnie wiadomo, że Holandia słynie z rowerów – mieszkańcy Niderlandów korzystają z nich powszechnie, zarówno w celach rekreacyjnych jak i komunikacyjnych. Ciekawostką jest to, że w Holandii jest dwa razy więcej rowerów niż samochodów i statystycznie każdy Holender ma rower. Holandia jest krajem, który słynie w wysokiej tolerancji wobec ludzi o różnych przekonaniach religijnych i politycznych. Będąc w Holandii musimy mieć na uwadze fakt, że wychodząc gdziekolwiek, czy do supermarketu czy do pracy musimy posiadać przy sobie dowód osobisty. Podczas ewentualnej kontroli Policji i nie tylko, za nie posiadanie owego dokumentu tożsamości możemy zostać zabrani do aresztu i wypuszczeni dopiero w momencie okazania dowodu.

Miastem, które najbardziej przyciąga turystów jest Amsterdam. Ma on swój specyficzny charakter i urok, który sprawia, że jest to unikalne miasto nie tylko w Holandii ale i w świecie. Choć stare centrum miasta jest stosunkowo małe jak na stolicę europejską to mieści w sobie bardzo różne zakątki o odmiennym charakterze i dostarcza dosyć wrażeń w dzień i w nocy. Urokliwą jest wciąż była proletariacka dzielnica Jordaan, dystrykt czerwonych latarń De Wallen i wiele ciekawych uliczek jak choćby ulica Zeedijk.

Od lat Amsterdam jest jednym z wiodących ośrodków szlifowania diamentów. Można tu zobaczyć, jak diamenty są najpierw cięte, a potem prześledzić każdy etap procesu szlifowania. Zwiedzanie szlifierni to nie tylko bezpłatna prezentacja obróbki diamentów, ale też możliwość dotknięcia, przymierzenia i kupienia gotowych już klejnotów i biżuterii. W Amsterdamie znajduje się ponad 40 muzeów, a w ich zbiorach znaleźć można 22 obrazy Rembrandta i 206 obrazów Van Gogha. Jest tu też ponad 140 galerii. Natomiast fani kafejek, restauracji lub pubów z muzyką na żywo i nocnego życia znajdą bez trudu odpowiedni dla siebie lokal – wybór jest bardzo duży.

Ponadto słynne na cały świat haskie miniaturowe miasteczko Madurodam to miejsce często odwiedzane przez turystów z Polski.

Madurodam to znakomite miejsce, by poznać wszystkie atrakcje Holandii. Targ serowy w Alkmaar, Pałac Pokoju w Hadze, Pałac Królewski na placu Dam w Amsterdamie, wieża katedry w Utrechcie, imponujące zapory Planu Delta. Wszystko z czego słynie Holandia, można zobaczyć tu odtworzone w najdrobniejszych szczegółach w skali 1:25, w otoczeniu zieleni i kwiatów. Na zwiedzanie, zwłaszcza z dziećmi, trzeba przeznaczyć kilka godzin. Miasteczko jest bowiem nie tylko Holandią w miniaturze - można zobaczyć tu najważniejsze zabytki i najciekawsze budowle z całego kraju, ale całe tętni życiem, a to szczególnie fascynuje najmłodszych.

Bardzo chętnie odwiedzanym przez turystów jest również Ogród Keukenhof założony został w 1949 z inicjatywy ówczesnego burmistrza Lejdy i przy współpracy bardziej znaczących hodowców i eksporterów cebulek, którzy w ten właśnie sposób, "na żywo", chcieli zaprezentować swój towar.

Tereny dzisiejszego ogrodu stanowiły dawniej część posiadłości holenderskiej księżnej Jakoby z Bawarii, która właśnie w tej okolicy spędzała najwięcej swego czasu. Tutaj polowała, a przede wszystkim zbierała zioła do zamkowej kuchni. Stąd też nazwa Keukenhof – "ogród kuchenny".

Komentarze

Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012