Irlandia

Fakty

- Hymn: Pieśń żołnierza

» Geograficzne

- Powierzchnia: 70 273 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 4 422 100

- Gęstość zaludnienia : 63 osób/km²

- Języki: irlandzki, angielski

» Ekonomiczne

- Waluta: euro

Irlandia

Państwo położone na archipelagu Wysp Brytyjskich, zajmujące powierzchnię 70 tys. km. kw. Stolicą Irlandii jest Dublin. Otoczone z zachodu Oceanem Atlantyckim, a od wschodu Morzem Irlandzkim. Od wysp Wielkiej Brytanii oddzielają ją kanały Św. Jerzego i Kanał Irlandzki. Wyspa została podzielona na dwie części: Irlandię jako republikę oraz część północną należącą do Irlandii Północnej i Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, Irlandię Północną.

Pod względem krajobrazowym Irlandia jest urozmaicona. Dzięki porastającym płaskowyże trawiastym i wrzosowym pastwiskom nadano jej przydomek "Szmaragdowej Wyspy". Centralną część kraju zajmuje Nizina Środkowoirlandzka. Na przestrzeni epok rozliczne pasma górskie przekształciły się w płaskowyże. Z trzech stron otoczona pasmami górskimi, z których najwyższe to góry Kerri ze szczytem Corran Tuathail (1041 m.n.p.m). Jest to najwyższy szczyt Irlandii. Góra jest pozostałością po epoce lodowcowej, o zadziwiających różnorodnych skupiskach skałek na jej stokach. Linia brzegowa Irlandii dość zróżnicowana z klifowymi malowniczymi urwiskami. Wybrzeże porozcinane i poprzegradzane licznymi zatokami: Dhunnan Gall, Gaillimhe, Sionna oraz Daingin.

Klimat Irlandii to umiarkowany z silnymi wpływami morskiego, na którym odznacza się ciepły Prąd Północnoatlantycki. Irlandię charakteryzuje dość kapryśna pogoda z licznymi opadami i mżawkami oraz częstymi zamgleniami. Średnia temperatura stycznia to 3-8o C, a lipca 13-17o C.

Główne rzeki kraju to Sionna, An Bóinn, An Life i An Abha Mróz. Pozostałe rzeczki liczne i mocno nawodnione. Pozostałością epoki polodowcowej są liczne jeziora. Urbanistyczna działalność człowieka doprowadziła do utraty licznie tu niegdyś występujących lasów liściastych.

Irlandia to najbardziej celtycki kraj Europy. Najstarszą grupą etniczną zamieszkującą teren wyspy byli Piktowie. Dopiero w IV-III w. p.n.e podbiły ją przybywające tu plemiona Celtów. Pierwotnie Irlandia podzielona była na pięć celtyckich federacji.

W 432-465 roku n.e. Irlandia zostaje schrystianizowana przez św. Patryka. Irlandia ze względu na swe suwerenne położenie była wolna od wszelkich najazdów plemion germańskich i nie podlegała pod imperium rzymskie. Dopiero w 795 roku stała się ona celem najazdów Wikingów. Jej regularne podboje zaczęli Anglo- Normanowie z Wielkiej Brytanii w 1171 roku. Do dziś Irlandia pozostała wierna kościołowi rzymsko –katolickiemu, co bardzo często powodowało na jej terenie wiele prześladowań na tle religijnym.

Do Irlandii warto przyjechać w miesiącach wiosennych. Poza wspaniałymi krajobrazami warto zobaczyć zaklętą w zabytki historię tego miejsca. W Dublinie na uwagę zasługują dwa obiekty sakralne: Katedra św. Patryka (1190) oraz starsza Katedra Chrystusa (1172). Pochodzący z XII wieku zamek należący do okupujących wyspę angielskich książąt, obecnie jest siedzibą irlandzkiego Prezydenta. Ofiarowana przez Królową Elżbietę I w 1591 roku uczelnia Irlandzkiego Trinity College, jest równie piękną architektonicznie budowlą.

Dublin bogaty jest również w wiele ciekawych obiektów muzealnych i sporą ilość galerii. Żywą skamieliną Irlandii określa się wyspy Aran. Na ich terenie mieszkańcy do dziś kultywują starą tradycję, posługują się również starym dialektem gaelickim. Najpopularniejsze są tu wyroby z owczej wełny oraz skórzane buty produkowane według starych zasad z nie wyprawionej skóry.

Największą z wysp tego archipelagu jest Inishmore, którego niepowtarzalny krajobraz klifowych brzegów nadaje miejscu bajkowej malowniczości. Niezwykłością architektoniczną tego miejsca jest zawieszona nad klifowym brzegiem część rzymskiego fortu Dun Anghus.

Komentarze

Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012