Islandia

Fakty

- Hymn: O Boże ziemi naszej

» Geograficzne

- Powierzchnia: 103 125 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 306694

- Gęstość zaludnienia : 3,1 osób/km²

- Języki: islandzki

» Ekonomiczne

- Waluta: korona islandzka

Islandia

Islandia jest krajem, w którym demokracja istniała już w X wieku. Wtedy to, Wikingowie zjeżdżali się ze wszystkich zakątków wyspy w okolicę jeziora Thingvallavatn na wspólne obrady. Tutaj uchwalano prawa i rozstrzygano spory pomiędzy zwaśnionymi klanami. Dzisiaj ludność tej wyspy żyje w zgodzie, wspólnie gospodaruje nadający się pod wypas owiec przymorski skrawek lądu, łowi ryby oraz organizuje zwiększający się z roku na rok ruch turystyczny. Warto dodać, że niewiele krajów dorównuje Islandii pod względem długości oraz jakości życia i opieki socjalnej. Na Islandii mieszka 300 128 osób, a gęstość zaludnienia wynosi 2,8 mieszkańca na km2. Językiem urzędowym jest tutaj islandzki.

Kraj ten położony jest w strefie klimatu subpolarnego na północy i umiarkowanego chłodnego morskiego na południu, który łagodzony jest przez ciepły Prąd Zatokowy.

Islandia leży w strefie ryftu tzn. w miejscu, gdzie skorupa ziemska się rozchodzi. Przez środek wyspy przebiega szereg równoległych wulkanów szczelinowych, a wylewająca się regularnie lawa tworzy coraz to nowe skorupy.

W centrum wyspy krajobraz stanowi wznosząca się na 700 – 1000 m. n.p.m. pustynia lawowo – tufowa, po której bezkarnie szaleje wiatr i przebiegają od czasu do czasu stada reniferów.

Na Islandii dominującą religią jest protestantyzm (luteranizm). Stolicą tego państwa jest Rejkijawik, w którym mieszka 58% ludności wyspy. W mieście jest szereg zabytkowych domów drewnianych, Muzeum Narodowe i Teatr Narodowy, siedziba parlamentu i rządku. Jest ważnym ośrodkiem turystycznym skąd wyruszają turyści do takich atrakcyjnych miejsc jak Wielki Gejzer, wulkan Hekla, wodospad Gull czy też lodowiec Vatnajokull.

Na Islandii znajdują się liczne lodowce w tym największy w Europie Vatanajokull, znajdziemy tu także laguny po których pływają góry lodowe (m.in. w lagunie Jokulsarlon), a także a może przede wszystkim gorące źródła, rzeki i gejzery. Nazwa gejzer pochodzi od islandzkiej nazwy Geysir. Występuje ich tu sporo, zaś jednym z najbardziej widowiskowych jest wytryskujący z regularnością 6-8 minut Strokkur. Fontanna wody tryska na wysokość około 20 metrów, budząc emocje wśród obserwujących to zjawisko turystów. Ponadto Islandia to kraina licznych wodospadów. Jednym z najpiękniejszych jest Złoty Wodospad – Gullfoss, który znajduje się w odległości zaledwie 7 kilometrów od gejzeru Srokkur. To jeden z największych i najbardziej malowniczych wodospadów Islandii.

Na lodowce Islandii łatwo się dostać. Jest wiele dróg prowadzących pod same czoła, a dojechać można zwykłym samochodem, a stamtąd rozpocząć marsz po lodzie. Dobrze jednak zabrać ze sobą czekan a na nogach mieć raki.

Najsłynniejszym wulkanem Islandii jest Hekla. W średniowieczu wierzono, że jest to brama do piekła, a strach przed tym miejscem został przełamany stosunkowo niedawno. Wokół Hekli rozpościera się bowiem czarny krajobraz, zbudowany z najświeższych popiołów i law. Sama Hekla wyróżnia się plamami białego śniegu.

Będąc na Islandii warto wybrać się do Parku Narodowego Jokulsargljufur, który nazywany jest "Wielkim Kanionem Islandii". Tam brzegi wielkiego kanionu rzeki Jokulsa zbudowane są z prostych albo powyginanych we wszystkie strony słupów bazaltowych. Na rzece są trzy duże wodospady, z których najwspanialszym jest Dettifoss.

Kolejnym Parkiem w Islandii jest Park Narodowy Thingvellir. Miejsce to jest bardzo ważne dla historii Islandii, jako że tu w 930r. po raz pierwszy zebrał się islandzki parlament Althing, który jest jedną z najstarszych instytucji parlamentarnych świata. Obszar ten posiada interesującą budowę geologiczną oraz jest bardzo aktywny sejsmicznie. Park Narodowy Thingvellir został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Ponadto jednym z ciekawszych, wartych zwiedzenia miasteczek jest malowniczo usytuowane nad brzegiem fiordu Akureyri. Akureyri położone jest w północnej Islandii, nad fiordem Eyja. Miasto jest znaczącym portem rybackim i portem lotniczym. Warto tu zobaczyć kościół Logmannshild z 1861 roku, a także kościół Akureyrarkirkja z 1940r. W miasteczku znajduje się też ogród botaniczny, założony w 1912 roku.

Trzeba także obejrzeć znajdujące się m.in. w Thvera tradycyjne kościółki torfowo – darniowe. Tego typu budownictwo, zarówno świeckie, jak i sakralne, jest charakterystyczne dla Islandii (oraz północnej Skandynawii).

Komentarze

Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012