Reykjawik

Fakty

  Reykjawik

  Jedną z najmniejszych, a zarazem najsłabiej najmniej zaludnionych stolic na naszym kontynencie jest Reykjavik. Stolica Islandii nie jest dużym miastem, które wraz z okręgiem miejskim liczy sobie w sumie około 193 tysięcy mieszkańców. Cech charakterystyczną tego miasta jest fakt, że jest to najbardziej wysunięta na północ stolica europejska. Co ciekawe ludność okręgu miasta stanowi, aż 60% ludności całego kraju.

  Pierwsze wzmianki o osadzie w tym mieście pochodzą z roku 874, kiedy o została ona założona przez norweskiego Vikinga Ingolfura Arnarsona. Właśnie on nazwał tą osadę Reykjavik, co po islandzku oznacza "dymiąca zatoka". Nazwa ta wzięła się z pewnością od znajdujących się na wyspie licznych gorących źródeł i gejzerów. W 1226 roku w pobliżu osady założony został klasztor augustiański, który bardzo przyczynił się do szybkiego jej rozwoju. Dnia 18 sierpnia 1876 roku osadzie, która wtedy liczyła 176 mieszkańców nadano prawa miejskie. Niewiele później właśnie do tej miejscowości przeniósł się biskup, a także parlament islandzki. Rok 1911 był bardzo ważnym dla tamtejszej edukacji, wtedy bowiem założono w tym mieście pierwszy islandzki uniwersytet – Haskoli Islands (Uniwersytet Islandzki). W mieście nie ma zbyt wielu zabytków. Warto jednak z pewnością obejrzeć Stare Miasto z zabytkową zabudową pochodzącą z 1752 roku. Warto również zwiedzić katedrę Domkirkjan, która została wybudowana w 1796 roku. W jej wnętrzu możemy podziwiać liczne obrazy, freski i płaskorzeźby. Bardzo ciekawą atrakcja turystyczną jest również "obrotowa" restauracja Perlan, która została wybudowana tuż nad źródłami gorącej wody. Właśnie w niej turyści i mieszkańcy stolicy bardzo chętnie spędzają swój wolny czas i spożywają posiłki.

  Z pewnością Reykjavik można nazwać miastem piłkarzy. Niewiele osób bowiem wie, że mimo tak małej liczby mieszkańców w mieście tym swoją siedzibę ma, aż 10 różnych klubów piłkarskich. Jeżeli chodzi o klimat, to jak wskazuje położenie wyspy jest on raczej zimny. Lata nie są tam zbyt upalne, a zimy z kolei są bardzo mroźne. W 2008 roku został pobity rekord w wysokości temperatury panującej w tym mieście. Wtedy bowiem słupek rtęci na termometrach wskazywał +28 stopni Celsjusza, o jak na panujące tam warunki jest naprawdę niesamowitym wyczynem.

  Stolica kraju, podobnie jak cała wyspa nie mają do zaoferowania zbyt wiele dla turystów. Nieliczne zabytki i niezbyt sprzyjający klimat sprawiają, że Islandia nie jest zbyt chętnie wybierana w biurach podróży. Nie mniej jednak warto wspomnieć, że mimo wszystko na wyspę bardzo często wybierają się różne wyprawy. Co prawda nie są to może turyści, ale raczej wyprawy naukowe, co nie zmienia jednak faktu, że mimo wszystko Islandię odwiedzają inni ludzie, niż sami mieszkańcy wyspy. Z naszego kraju na tą zimną wyspę są organizowane bardzo nieliczne wycieczki i cieszą się one dosyć słabym zainteresowaniem ze strony naszych rodaków. Jednak jeżeli ktoś lubi naprawdę, prawdziwą zimę to z pewnością powinien się porządnie zastanowić nad obraniem właśnie takiego kierunku.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012