Kazachstan

Fakty

- Hymn: Mój Kazachstan

» Geograficzne

- Powierzchnia: 2 717 300 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 15 399 437

- Gęstość zaludnienia : 5,67 osób/km²

- Języki: kazachski, rosyjski

» Ekonomiczne

- Waluta: tenge

  Kazachstan

  Kazachstan leży w Azji środkowej, nad Morzem Kaspijskim. Zajmuje 2717,3 tys. km2. Stolicą państwa jest Astana.

  Kazachstan jest krajem wielonarodowościowym. Kazachowie, główna grupa etniczna nie stanowią większości, ale ich udział w strukturze ludności kraju stale wzrasta. Bardzo liczną grupą są Rosjanie, a także Ukraińcy i Białorusini. Spośród innych mniejszości dość znaczną grupę stanowią Niemcy, Tatarzy, Uzbecy i Polacy a także Ujgurzy.

  Kraj jest nizinno – wyżynny. W zachodniej części Kazachstanu rozciąga się piaszczysta i miejscami zabagniona Nizina Nadkaspijska. Od południa otacza ją położona między Morzem Kaspijskim a Jeziorem Aralskim wyżyna Ustiurt i półwysep Mangyszłak, pocięte głębokimi zapadliskami. Tu znajduje się depresja Karagije (132 m. p.p.m.) Kazachstan leży w strefie klimatu umiarkowanego kontynentalnego, na znacznym obszarze kraju wybitnie suchego.

  Obszar współczesnego Kazachstanu w starożytności zajmowały ludy pasterskie i koczownicze (Saków, Usynów). W X w. tereny te zdobyli Oguzowie, a następnie Karachanidzi, którzy utworzyli tutaj potężne imperium. W 1936r. Kazachstan został republiką związkową ZSRR, a 16 grudnia 1991 r. Kazachstan proklamował niepodległość.

  Kraj ten jest stosunkowo mało znany w Polsce, mimo związków historycznych i ilości osób pochodzenia polskiego, które w nim mieszkały czy mieszkają do tej pory. Obecnie Kazachstan dynamicznie się rozwija, można powiedzieć, że najlepiej spośród wszystkich krajów Wspólnoty Niepodległych Państw. Niewątpliwą zasługa tego są surowce naturalne, których ogromne ilości znajdują się pod powierzchnią ziemi i na dnie Morza Kaspijskiego.

  70% powierzchni kraju to stepy lub pustynie, na północy tajga a na południu góry. Symbolem kazachskich stepów są konie, które darzy się ogromnym szacunkiem, ale ceni się także jako przysmak, gdyż mięso uważane jest za rarytas i przygotowuje się z niego najbardziej chyba znaną potrawę regionu – biszparmak. Napojem o długiej historii jest kumys, czyli sfermentowane mleko klaczy z zawartością alkoholu.

  Do atrakcji turystycznych Kazachstanu zalicza się Ałma Atę, Dżambuł, Czymkent, Morze Kaspijskie i Jezioro Aralskie.

  Ałma Ata to największe miasto w Kazachstanie. Liczy 1,2 mln mieszkańców. Leży na zboczach północnego Tien – szanu, w dolinie rzeki Ałma – atyki, w pobliżu granicy z Kirgistanem. Miasto zostało założone w 1854r. przez Rosjan jako fort będący rezydencją władz administracyjnych i wojskowych. Będąc w Ałma Acie powinniśmy zobaczyć prawosławny sobór zbudowany na początku XX w., w którym obecnie mieści się Państwowe Muzeum Kazachstany. Ciekawymi budowlami są także: gmach Uniwersytetu, Teatr Opery i Baletu. Ponadto w centrum miasta wznosi się góra Kok Tiube, z której rozciąga się widok na miasto. Głównym miejscem miasta jest Plac Republiki (odbywają się na nim defilady), przy którym stoi pomnik upamiętniający usamodzielnienie się Kazachstanu oraz Pałac Prezydencki, Muzeum Narodowe, Magistrat, budynek telewizji oraz dwa z trzech najwyższych budynków Ałma – Aty. Na przedmieściach niedaleko od Placu Republiki znajduje się wzgórze widokowe na które można dostać się kolejką linową, z którego rozciąga się niesamowity widok. Na południe na góry Tien – Shan, a na północ na stepy Kazachstanu. Ciekawą miejscowością jest także Czumbalak – centrum sportów zimowych, praktycznie bez stałych mieszkańców, gdzie swoje rezydencje ma Prezydent Kazachstanu Nursultan Nazarbajew i Wladimir Putin.

  Z kolei stolica kraju Astana – symbol i duma rozwijającego się kraju, będzie pierwszym na świecie zadaszonym miastem. Wkrótce zostanie przykryta przezroczystym namiotem, który będzie miał wysokość 150m. Zaprojektował go brytyjski architekt Norman Foster i zostanie wykonany ze specjalnego tworzywa, które przepuszcza promienie słoneczne. Całe miasto jest placem budowy, nowe centrum powstaje na dawnym stepie a starsze dzielnice są stopniowo wyburzane. Charakterystyczne elementy architektury Astany to Piramida Zgody i Pokoju – Pałac Prezydenta – Bajterek – Budynek KazMunaiGazu w formie wrót. Jest to zupełnie nowe miasto wybudowane od początku, a także miasto dużych kontrastów.

  Z Astany do byłej stolicy Almaty (Alma-Ata) koleją jedzie się dobę. Po drodze zobaczymy tylko pustynię, step oraz przepiękne Jezioro Bałchasz, w połowie słona a w połowie słodkie.

  Z kolei Dżambuł to miasto w Kazachstanie, leżące w południowej części kraju nad rzeką Tałas. Znane było już w V w. jako Taraz. W XIII w. zostało zniszczone i odbudowano je dopiero w XVII w. Atrakcją turystyczną miasta jest mauzoleum Karachanidów z X-XI wieku oraz ruiny łaźni z XI – XII wieku.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012