Korsyka

Fakty

» Geograficzne

- Powierzchnia: 8 680 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 307 000

- Gęstość zaludnienia : 35,4 os./km²

  Korsyka

  Korsyka jest najsłabiej zaludnioną, ale za to najbardziej urokliwą z wysp Morza Śródziemnego. Dziki i czasem zaskakujący krajobraz dodaje Korsyce czaru.

  W głębi lądu mamy okazję spotkać ciekawe górzyste krajobrazy w których szczyty gór pokryte są śnieżnymi czapami, czyste jeziorka i strumienie oraz lasy porośnięte kasztanowcami i korsykańskimi sosnami. Znajdziemy tu również winnice, zagajniki porośniętymi oliwkami i pomarańczami, tropikalne palmy a nawet pustynię. Najstarsze ślady obecności człowieka na Korsyce pochodzą sprzed 4 tys. lat. Od tamtego czasu mieszkańcy Korsyki byli ustawicznie prześladowani. Od XI-XIII wieku Korsyka była pod panowanie włoskiego państwa- miasta Pizy. Z tego właśnie okresu pochodzą małe proporcjonalne romańskie kościółki zbudowane stylu toskańskim.

  Jednym z najciekawszych miast Kostaryki jest Bastia. Jak cała Korsyka, tak i to miasto pełne jest kontrastów. Jest to centralne miasto Haute-Corse, zwane północnym departamentem wyspy oraz najważniejszym portem o charakterze handlowym. Miasto pełne jest śródziemnomorskiej, wspaniałej atmosfery, którą dostrzega się nie tylko podczas letnich miesięcy ale przez cały rok. Ważnym miejscem rozkwitu kulturalnego miasta jest tętniący życiem plac, Vieux Port. Odwiedzając miasto warto obejrzeć wspaniały zabytkowy budynek XVI - wiecznej cytadeli. Dużą popularnością wśród turystów cieszy się również kościół św. Marii, który pochodzi z XVII stulecia. Bardzo często podróżni zaglądają też do innych świątyń znajdujących się na Bastii.

  Na uwagę zasługuje także dość duży plac St. Nicolas. To właśnie tu, w pobliżu pomnika Napoleona, funkcjonuje ścisłe centrum miasta. Oczywiście największym zainteresowaniem turystów przybywających do Bastii cieszą się okoliczne restauracje, kawiarnie i puby. Niedrogie i bardzo smaczne posiłki można zjeść w restauracjach zlokalizowanych przy Guai des Martyrs.

  Linia brzegowa Korsyki jest niezwykle urozmaicona, szczególnie po stronie wschodniej aż do samej Bastii. Trzystumetrowe klifowe brzegi spadają gwałtownie do morza. Warto przypomnieć, że historia miasta sięga już czasów imperium rzymskiego. Jednak to dopiero zwierzchnictwo Genueńczyków doprowadziło do znacznego rozwoju Bastii. Na ten okres przypada też początek eksportu tutejszych win.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012