Kreta

Fakty

» Populacja

- Ilość ludności: 630 056

- Gęstość zaludnienia : 75 os./km²

  Kreta

  Kreta to największa grecka wyspa stanowiąca królestwo gór, dumnych, niezależnych wyspiarzy oraz niezwykłych pozostałości po starożytnej cywilizacji. Ze wschodu na zachód ciągną się na jej terenie góry przekraczające swoją wysokości 2400 metrów. Na północy przechodzą one łagodnie w urodzajne równiny a na południu nagle spadają do morza. Mieszkańcy wyspy nazywają ją Megalonissos (Wielka Wyspa) i przymiotnik ten nie odnosi się jedynie do jej rozmiarów. Wielka bowiem była bez wątpliwości cywilizacja i kultura minojska, najstarsza w Europie. Turyści nim rusza całymi tłumami na plaże koniecznie Prag na odwiedzić tutejsze ruiny: Knossos, Feston, Mali i Kato Zakros. Majestatyczne góry ośnieżone przez ponad pół roku tworzą malownicze tło dla bujnej roślinności usytuowanej u ich stóp. Kreta, w większym stopniu niż inne greckie wyspy nadaje się zarówno do zwiedzania, jak i plażowania.

  Stolicą wyspy jest Iraklion, które posiada 120 tys. mieszkańców. Jest to piąte co do wielkości miasto w Grecji. Miasto choć niezwykle bogate nie uwidacznia tego w swojej infrastrukturze. Nie znajdziemy tu bowiem imponujących budowli użyteczności publicznej ani szczególnej elegancji.

  Warto w Iraklionie odwiedzić wspaniałe ruiny Knossos a całe zwiedzanie połączyć z obejrzeniem wystaw w Muzeum Archeologicznym. W muzeum tym odnajdziemy niezwykłe eksponaty z wykopalisk na terenie całej wyspy. Dopiero takie połączenie daje turyście pełne zrozumienie tego co zostało w tym miejscu odkryte.

  Wiele atrakcji Iraklionu pochodzi z czasów weneckich. Był to niewątpliwie najlepszy okres świetności nowożytnej Krety. Znajduje się tu wenecki port w którym warto obejrzeć hale szkutnicze z tamtego okresu oraz odrestaurowaną twierdze Koules. Twierdza ta posiada trzy płaskorzeźbione lwy św. Marka. Twierdza strzegąca portu jest wspaniałym punktem widokowym na pobliskie góry. To właśnie stąd widać górę Gioutchas, w której kształcie dopatrywano się leżącej postacie Boga Zeusa. Kiedy zapada zmrok forteca jest efektownie oświetlona i okazuje swoje niezwykłe oblicze dla turystów siedzących w portowych kafejkach.

  W Iriaklionie na zachód od portu znajduje się wspaniałe Muzeum Historyczne. Zbiory tego niezwykłego miejsca są tematycznie związane z chrześcijaństwem od samego początku jego powstania.

  W centrum miasta warto zajrzeć do którejś z wytwornych kawiarni przy Placu Lwów czy Fontanny. Nazwę swą plac zawdzięcza XVII wiecznej fontannie Morosini strzeżonej przez marmurowe lwy. Obok placu znajduje się wenecka loggia zwana ratuszem a po obu jej stronach dwie wspaniałe cerkwie.

  Na południe prowadzi stąd gwarna i tłoczna ulica targowa, którą bardzo chętnie odwiedzają turyści. Nieco na zachód wznosi się wspaniała Katedra Agios Minas, ale o wiele ciekawsze jest wspaniałe muzeum ikon umieszczone w niewielkiej cerkwi - Agios Minas. Na szczególną uwagę zasługują tu ikony z XVI stanowiące dzieło słynnego mistrza Michaila Damaskinosa.

  Wiele ambicji wymaga od turysty obejście XV wiecznych murów obronnych. Jednak wycieczka jest warta zachodu. Mury te były niegdyś częścią najpotężniejszej fortyfikacji w basenie Morza Śródziemnego. Posiadają 4 km długości i miejscami 29 m grubości.

  Jeśli zwiedzanie miasta stanie się już dla nas zbyt nużące warto udać się na miejskie plaże skorzystać ze wspaniałych złocistych plaż i słonecznych kąpieli. Najlepsze miejskie plaże znajdują się w Ammoudarze, nieco na zachód od miasta, oraz w Karterom, Toumbrouk i Amnissos.

  Kreta to niezwykła wyspa, której ciekawa i niezwykle burzliwa historia widoczna jest niemalże na każdym zakręcie jej ciekawych małych miasteczek.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012