Lichtenstein

Fakty

- Hymn: Nad młodym Renem

» Geograficzne

- Powierzchnia: 160 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 34 761

- Gęstość zaludnienia : 215 osób/km²

- Języki: niemiecki (dialekt alemański)

» Ekonomiczne

- Waluta: frank szwajcarski

  Lichtenstein

  Księstwo Lichtenstein leży w samym sercu Europy. Pomiedzy Austria i Szwajcarią. jego niewielka powierzchnia mierzy 160km 2, a liczba ludności około 35 tys. W skład Księstwa wchodzi 11 gmin w regionach Oberland (Vaduz, Balzers, Planken, Schaan, Triesen, Triesenberg) i Unterland (Eschen, Gamprin, Mauren, Ruggell, Schellenberg). W 2003 roku w referendum zmieniono konstytucję Księstwa przyznając silniejsze uprawnienia monarchy, który ma m.in. prawo do absolutnego weta we wszystkich ustawach 25osobowego parlamentu. Władzę wykonawczą stanowią premier i 4 ministrów, zwanych radcami rządowymi.

  Miastem stołecznym Lichtensteinu jest Vaduz. To niewielkie miasteczko zupełnie nie pasuje do innych europejskich metropolii. Miasto posiada 5000 mieszkańców. W mieście tym znajdują się wszystkie najważniejsze instytucje państwowe: parlament i urzędy państwowe. Vaduz to geograficzne, polityczne i kulturalne centrum księstwa. większość najciekawszych miejsc skupia się właśnie w centrum tego miasteczka. Dwie główne ulice, Städtle i Äulestrasse, przebiegają przez całe miasto.

  15 sierpnia w dniu święta narodowego Lichtensteinu ulicą Städtle odbywają się wspaniałe parady. Można również posmakować wspaniałego wina z winnic książęcych.

  Vaduz to miasto o ciekawej historii, warto więc tu przyjechać i odwiedzić kilka ciekawych miejsc. W oddali nad miastem wznosi się wspaniały zamek Schloss Vaduz. Choć twierdza nie jest udostępniona dla zwiedzających warto wdrapać się na wzgórze aby zachwycać się wyjątkowo malowniczą panoramą rozciągająca się na Vaduz i okolice miasta. Budynek sięga historią XII wieku, a pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z 1322 roku. Pierwszymi właścicielami twierdzy była rodzina Wenderberg-Sargans. Najstarsza częścią zamku jest wschodnie skrzydło. Najbardziej charakterystyczna jest wieża, której podstawa ma wymiary 12x13 metrów a grubość murów osiąga 2,4 metra. Na szczególną uwagę zasługuje tez wspaniała gotycka Kaplica św. Anny z gotyckim ołtarzem z XV wieku. Zamek był wielokrotnie przebudowywany i modernizowany w latach 1905 -1912 poddany renowacji.

  Innym niezwykłym zabytkiem Vaduz jest katedra wybudowana w 1868-1873 roku na miejscu pierwotnego kościoła parafialnego. Architektem tej budowli był Fredrich von Schmidt. W katedrze znajduje się krypta grobowa książąt Lichtensteinu.

  Obok centrum informacji turystycznej znajdziemy wspaniałe Muzeum Filatelistyczne. Posiada ono w swych zbiorach ponad 300 serii znaczków jakie zostały wyemitowane przez Księstwo Lichtenstein od 1912 roku. Warto odwiedzić też Galerię Sztuki i mieszczące się naprzeciwko Kunstmuseum Liechtenstein, które oprócz historycznych zbiorów często gości w swoich murach współczesne wystawy.

  Vaduz to nie tylko miasto ciekawe pod względem mieszczących się tu wspaniałych budowli czy ciekawych galerii. To również bardzo ciekawe miasto pod względem swojego otoczenia, położenia i malowniczych krajobrazów. Warto tu zajrzeć i obejrzeć ten niezwykle cichy i malowniczy zakątek, którego specyfika dodaje uroku i pozwala na chwile oddechu.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012