Litwa

Fakty

- Hymn: Pieśń narodowa

» Geograficzne

- Powierzchnia: 65 200 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 3 281 400

- Gęstość zaludnienia : 50 osób/km²

- Języki: litewski, polski, rosyjski

» Ekonomiczne

- Waluta: lit

Litwa

Litwa, zwana nadbałtyckim bursztynem, leży w Europie Wschodniej, na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, pomiędzy Łotwą a Rosją. Litwa to kraj zielonych pagórków, łagodnych wzniesień i równin, strumyków i jezior. Stolicą państwa jest Wilno.

Litwa szczyci się niewyczerpanym bogactwem folkloru: różnokolorowymi strojami, wymyślnymi piosenkami, mnóstwem baśni i podań, dźwięcznością dialektów i bogactwem słownictwa, a starodawne tradycje pielęgnują liczne zespoły etnograficzne i folklorystyczne. Bez jarmarków i dni rzemiosł ludowych na żywo nie mogą się obejść żadne święta. Będąc na Litwie warto zobaczyć pięć Parków Narodowych, które rozsiane są w różnych regionach.

Mierzeja Kurońska – słynne wybrzeże jantarowe Litwy, to piaszczyste pasmo wydm porośnięte sosnami, ciągnące się na długość około 100km z południowego zachodu w stronę portu morskiego Kłajpedy, zamykając tym samym rozległy obszar Zatoki Kurońskiej. Na złote piaski Mierzei Kurońskiej od wieków wyrzucany jest litewski bursztyn. Na tym wybrzeżu znajduje się Park Narodowy Mierzei Kurońskiej, który chroni unikatową piaszczystą mierzeję odcinającą Zatokę Kurońską od Bałtyku. Pod wydmami znajdują się zasypane piaskiem stare wioski rybackie, ale na brzegach zatoki wciąż buduje się nowe. Mierzeja Kurońska została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Przyrodniczego UNESCO.

Z kolei Historyczny Park Narodowy Trakai obejmuje tereny średniowiecznej stolicy Litwy oraz przylegające okolice. Trakai był siedzibą Karaimów, mniejszości narodowej, która, mieszkając na Litwie, zdołała zachować swoją odrębność religijną, zwyczaje oraz swoistą kulturę.

Parki Narodowe Aukątaitija oraz Remaitija chronią wzgórza morenowe, wyżyny oraz jeziora polodowcowe. Natomiast Park Narodowy Dzukija ustanowiono w celu ochrony terenów nizinnych i wyżynnych, rzek, lasów oraz wydm lądowych.

Największe zainteresowanie wzbudzają główne miasta Litwy (Wilno, Kowno, Kłajpeda oraz muzea a także obiekty religijne i miejsca, które w 1993 roku odwiedził Jan Paweł II. Wśród kurortów prym wiodą: Połąga, Druskienniki, Birsztany i Neringa.

Kłajpeda to główny port Litwy. Najciekawszym zabytkiem Kłajpedy jest XIX –wieczny teatr. Zyskał on sławę jako ulubiony teatr Wagnera. W dzień po anektowaniu Kłajpedy – w marcu 1939r. – z balkonu teatru po defiladzie wojskowej przemówienie wygłosił Hitler.

O niegdysiejszej świetności Wilna świadczy kilkadziesiąt zabytkowych, przeważnie barokowych kościółków, wspaniałe magnackie rezydencje i mieszczańskie kamieniczki. Serce Wilna stanowi przepiękna starówka – Senamiestis, jedna z większych i rozleglejszych w Europie. Zwiedzanie Wilna można rozpocząć od katedry, okolicznych zabytków i muzeów. Osobny dzień warto poświęcić na wileńskie kościoły (jest ich naprawdę sporo) a inny na atrakcje poza ścisłym centrum.

Kowno jest najbardziej litewskie ze wszystkich miast. Współczesne Kowno turystom pokazuje liczne zabytki oraz oryginalne muzea, jak np. Muzeum Diabłów. Najchętniej odwiedzana jest kameralna starówka, a na wschód od Starego Miasta ciągnie się sławna Aleja Wolności z eleganckimi knajpkami i kawiarenkami.

Jednym z najbardziej niezwykłych miejsc na Litwie jest Góra Męki Pańskiej zwana Górą Krzyży (Kryżiu Kalnas). Ten 10- metrowy pagórek, wyrastający ponad łąki nad rzeczką Kulpa jest znany również poza granicami Litwy – setki tysięcy krzyży zatknęli na nim pielgrzymi i turyści. Pagórek jest dziełem rąk ludzkich, pradawnym kurhanem, na którym w średniowieczu miał stać drewniany zameczek. Krzyże zaczęto tu stawiać prawdopodobnie po przyjęciu przez Żmudź chrześcijaństwa 1413 roku. Mnogość krzyży jest oszałamiająca – od kilkumilimetrowych po kilkumetrowe. Wiele z nich to drewniane, pięknie rzeźbione dzieła sztuki. Przybite na nich tabliczki świadczą, że przynieśli je pielgrzymi z całego świata.

Z Góry Krzyży jest bardzo blisko do słynnej na Litwie Kalwarii Żmudzkiej. Małe, nastrojowe miasteczko, nad którym dominuje biała bryła dwuwieżowej bazyliki i kaplice porozrzucane na okolicznych wzgórzach jest jednym z największych centrów pielgrzymkowych Litwy. Na Litwie wszystkie waluty wymienialne można wymienić w bankach lub kantorach wymiany walut. W większości sklepów, hoteli, restauracji można się rozliczyć kartami kredytowymi - Globus, Euro Card, Master Card, Visa i Visa Electron, American Express. Natomiast bankomaty (ATM) są we wszystkich dużych miastach. Przy wjeździe na Litwę pożądane jest podróżne ubezpieczenie zdrowotne. Placówki zdrowia są we wszystkich miastach Litwy. Od 1 maja 2004r. turyści z Polski mają prawo do nieodpłatnej pomocy medycznej we wszystkich państwowych placówkach zdrowia na Litwie. Wymagana jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Komentarze

Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012