Łotwa

Fakty

- Hymn: Boże, błogosław Łotwę

» Geograficzne

- Powierzchnia: 64 589 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 2 231 503

- Gęstość zaludnienia : 35 osób/km²

- Języki: łotewski, rosyjski

» Ekonomiczne

- Waluta: łat

Łotwa

Łotwa jest krajem nizinnym w większości z zalesionymi wzgórzami, pokrytym jeziorami i strumieniami. Słabo urozmaicony krajobraz, oraz liczne źródła wód mineralnych predestynują Łotwę do stania się miejscem wypoczynku. Ponadto dużym atutem tego kraju jest także długa linia brzegowa i nadbałtyckie plaże.

Zasiedlana była przez plemiona bałtyckie oraz ugrofińskie na północy od IX do XI wieku. Natomiast swoją pełną niepodległość Łotwa wywalczyła dopiero po upadku bloku radzieckiego w 1991 roku. Większość czasu Łotwa pozostawała jednak pod rządami Niemców, Polaków, Szwedów i Rosjan. Łotysze i ich kultura i przywiązanie do tradycji są tu imponujące a sam język łotewski jest zaliczany do najstarszych w Europie. Do dziś kultywuje się tutaj także tradycyjny śpiew chóralny. Obyczaje i święta Łotyszy są mocno związane z tradycją przodków nawiązującą do wierzeń przedchrześcijańskich. W większości odnoszą się do zmian pór roku – i tak np. Boże Narodzenie, w tłumaczeniu na język polski oznacza Święto Zimy (Ziemassvetki), czyli odnosi się w nazwie i w dużym stopniu w treści do tradycji przedchrześcijańskiej, jako święto przesilenia zimowego. Zwyczaj łotewski mówi, że przed tym świętem wokół domu należy wlec belkę drewnianą, następnie powinna ona zostać spalona jako symbol starego roku.

Najsłynniejszym kurortem Łotwy i główną atrakcją turystyczną jest otoczona mniejszymi ośrodkami Jurmała. Słowo Jurmała (Jurmala) pobudza wyobraźnię, słychać w nim szum morskich fal, wieje od niego bałtycką bryzą – i nic dziwnego, dosłownie oznacza bowiem morski brzeg. Jest znanym ośrodkiem wypoczynkowym i uzdrowiskiem, słynie z łagodnego mikroklimatu, sosnowych lasów, źródeł mineralnych i borowin, ale przede wszystkim z płytkich i ciepłych wód Zatoki Ryskiej. Poza tym dużym atutem turystycznym i wypoczynkowym miasta są czyste plaże doskonale rozwinięta baza noclegowa, oraz gastronomiczno – sanatoryjna. Ponadto miasto to przyciąga również dużą ilością zabytkowych budynków, które zostały zbudowane z drewna i posiadają swój niepowtarzalny charakter. Z Jurmały można dopłynąć promem do innych portów nad Bałtykiem, a także do Gdańska.

Jurmała nie posiada zwartej zabudowy i składa się z szeregu licznych uzdrowiskowych osiedli takich jak: Kemeri, Jaunkemeri, Sloka, Kauguri, Vaivari, Asari, Melluzi, Pumpuri, Jaundubulti, Dubulti, Majori, Dzintari, Bulduri i Lielupe.

Z kolei Ryga (Riga) – czyli stolica Łotwy ma chłodny, północny, na poły skandynawski charakter. Surowe i dostojne, wzniesione z rozmachem miasto robi duże wrażenie. Miasto położone jest nad Dźwiną, w pobliżu ujścia do Zatoki Ryskiej. Stanowi ona główny ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy Łotwy. Największą atrakcją jest bez wątpienia starówka. Turystów przyciągają tu od lat masywne mieszczańskie kamienice i zespół kamieniczek Trzej Bracia, gmachy kupieckiej gildii, resztki murów obronnych, a także wąskie i brukowane uliczki. Znajduje się tu romańsko – gotycka katedra z XIII wieku, pozostałości klasztory Cystersów z XIII wieku, gotyckie kościoły : Św. Piotra – z wysoką 123 metrową wieżą, Św. Jakuba, Św. Jana oraz barokowy kościół Św. Piotra i Pawła z XVIII wieku. W Rydze znajduje się także XIV wieczny zamek z pozostałościami średniowiecznych murów obronnych oraz cytadeli.

Natomiast Dyneburg to drugie co do wielkości miasto Łotwy. Jest także największym skupiskiem ludności polskiej ma Łotwie, mieszka w nim bez mała 19 tys. rodaków. Znajdziemy tutaj także polską parafię, szkołę i dom kultury. Możemy tu zobaczyć kilka wspaniałych zabytków m.in.: Kościół Św. Piotra, katedrę Św. Borysa i Gleba z 1905 roku, ruiny carskiej twierdzy carów Aleksandra I i Mikołaja I, ewangelicki kościół neogotycki oraz kościół Niepokalanego Poczęcia NMP. Ciekawie pod względem widokowym przedstawia się dolina Dźwiny, na wschód od Dyneburga. Na odcinku kilkunastu kilometrów rzeka tworzy malownicze zakola, zwane Daugavas loki. U ich krańca, w miejscowości Naujene można obejrzeć makietę twierdzy krzyżackiej. Miniaturka ta stoi na pagórku nad brzegiem Dźwiny.

Kolejnym miejscem godnym zobaczenia jest średniowieczne miasto Kuldiga. Miasto to posiada długą historię, śliczne zabytki i wspaniałą atmosferę. Atrakcją numer jeden są jednak bezsprzecznie wodospady Ventas Rumba, znane daleko poza granicami kraju. Zwiedzający mogą je podziwiać poprzez całą mozaikę rozmaitych kolorów, barw i odcieni – od bieli i szarości, poprzez błękit i turkus po granat i ciemny granat, zieleń i ciemną zieleń.

Komentarze

Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012