Luksemburg

Fakty

- Hymn: Nasza Ojczyzna

» Geograficzne

- Powierzchnia: 2 586 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 474 413

- Gęstość zaludnienia : 183,45 osób/km²

- Języki: luksemburski, niemiecki, francuski

» Ekonomiczne

- Waluta: euro

Luksemburg

Luksemburg należy do najmniejszych krajów świata, tzw. "mini państw", zajmuje bowiem obszar zaledwie 2,6 tys. km2. Wielkie Księstwo Luksemburga jest najbogatszym krajem Unii Europejskiej. Jego stolicą jest miasto o tej samej nazwie. Stolica leży w regionie Gutland, czyli "dobrym kraju" i liczy 82 tys. mieszkańców. Językiem urzędowym w Luksemburgu jest francuski, niemiecki i luksemburski.

Luksemburg graniczy z Francją od południa, Niemcami od wschodu i z Belgią od zachodu i północy. Obszar kraju obejmuje dwie krainy geograficzne: Ardeny – kraina Osling i Wyżynę Lotaryńską (kraina Gutland).

Położony jest w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego, morskiego. Jednak warto ze sobą zabrać ubranie przeciwdeszczowe i parasol.

Luksemburg w 1957 roku został jednym z sześciu krajów założycielskich Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (późniejszej Unii Europejskiej), a w 1999 roku dołączył do strefy euro. Do Luksemburga dolecieć można m.in. z Londynu, Paryża, Frankfurtu, Amsterdamu i Zurychu. Natomiast z Paryża i Brukseli kursują pociągi.

Głównymi ośrodkami turystycznymi kraju są: stolica Luksemburg, uzdrowisko Mondorf – les – Bains, Echternach, Petange, Vianden.

Z pewnością do dużych atrakcji Luksemburga należą długie spacery po lasach, podziwianie zamków, degustacja wina mozelskiego i zwiedzanie stolicy – miasta zachwycającego długą historią.

Miasto Luksemburg dzieli się na trzy części: stare centrum, nowoczesną dzielnicę i doliny. Stare Miasto obejmuje dwa duże i kilka mniejszych placów oraz gęstą sieć ulic z eleganckimi, przeważnie z XVIII – wiecznymi kamienicami. Na starym mieście górują trzy wieże katedry Notre Dame kłujące niebo ostrymi szpicami. Katedra jest mieszanką stylów, z zewnątrz łączy gotyk i renesans. Natomiast nowe miasto pochodzi z XIX wieku. Tu mieści się kilka instytucji Unii Europejskiej, Trybunał Sprawiedliwości, Europejska Wspólnota Węgla i Stali, Bank Inwestycyjny. Jest to także siedziba najstarszego komercyjnego radia w Europie.

Temu pięknemu miastu romantyzmu dodają liczne pozostałości fortyfikacji na urwistych skałach i głębokie wąwozy, na dnie których wiją się rzeki Alzette i Petrusse. Przez wieki był najsilniejszą fortecą Europy – nazywano go "Gibraltarem Północy". Znaczą część fortyfikacji rozebrano w ramach demilitaryzacji w latach 1867 – 13, ale to, co pozostało, potężnie działa na wyobraźnię.

Fortyfikacje Luksemburga i Stare Miasto w 1994 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, o czym przypomina trójjęzyczna tablica na murach warownych.

Kolejnym ciekawym miastem jest Vianden – niewielkie średniowieczne miasto o urodzie, którą chwalił sam wielki Victor Hugo. Nic dziwnego – pisarz mieszkał w nim w latach 1962 – 1871- dziś w jego domu jest muzeum. Okolice Vianden są bardzo malownicze i amatorzy pieszych wędrówek i ładnych zdjęć nie będą zawiedzeni. Miasteczko to położone jest ok. 40 km od Luksemburga.

Obecnie to potężny ośrodek turystyczny i tysiące turystów rocznie zachwyca się wąskimi brukowanymi uliczkami, gotyckimi kościołami, wspaniałym zamkiem dumnie królującym nad miejscowością. Zamek ten jest z XV wieku i jest własnością rodziny Nassau, łączy w sobie style architektoniczne od romańskiego po renesans. Jest największym zamkiem w Ardenach.

Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej. Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Wielkiego Księstwa Luksemburga do 90 dni jest paszport lub dowód osobisty.

Komentarze

Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012