Macedonia

Fakty

- Hymn: Dziś nad Macedonią

» Geograficzne

- Powierzchnia: 25 713 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 2 061 000

- Gęstość zaludnienia : 81 osób/km²

- Języki: macedoński, albański

» Ekonomiczne

- Waluta: denar macedoński

Macedonia

Macedonia stanowiąca dawniej część Jugosławii, w 1991 roku uzyskała niepodległość. Uznanie niepodległości przez inne kraje opóźniło się z powodu zastrzeżeń Grecji do używania przez Macedonię helleńskiej nazwy oraz symboli. W 1995 roku Grecja zniosła blokadę handlową i obydwa kraje unormowały wzajemne stosunki. Liczna albańska mniejszość narodowa i kwestia niepodległości sąsiedniego Kosowa stanowią punkty zapalne dla konfliktów etnicznych w Macedonii. Stolicą Macedonii jest miasto Skopje.

Językami używanymi w Macedonii są macedoński 66,5 %, albański 25,1 %, turecki 3,5 %, romski 1,9 %, serbski 1,2 % oraz inne 1,8 %.

Znaczna część terytorium Macedonii położona jest na równinie (600- 900 m. n.p.m.) Kraj przecina rzeka Wardar, płynąca przez Skopje i uchodząca do Morza Egejskiego w pobliżu Salonik. W Macedonii lato jest gorące i suche, zaś zimą ciepłe wiatry wiejące od Morza Egejskiego łagodzą wpływy klimatu kontynentalnego. Macedończycy to lud dumny i bardzo gościnny. Jeśli zapraszają kogoś na obiad do restauracji, zawsze płacą za swych gości. Wypada w takiej sytuacji łagodnie zaprotestować, ale w końcu ulec gospodarzom, by ich nie urazić. Najłatwiej zyskać sobie sympatię, opanowując choćby kilka słów w języku macedońskim. Kościoły i meczety nie są tu budowane dla turystów, lecz wiernych, dlatego zwiedzając je, należy się stosownie ubrać. Szczególną ostrożność należy zachować przy rozmowie na tematy polityczne, zwłaszcza o Grekach i Albańczykach.

Jednym z ciekawszych miejsc w Macedonii jest miasto Ochryda – to miejsce wyjątkowe nie tylko dla Macedończyków, ale w ogóle dla Europejczyków. Miasto położone na południowym zachodzie Macedonii, tuż przy albańskiej granicy, wyróżnia się znakomitą liczbą chrześcijańskich świątyń. Podobno w mieście oraz w okolicach Jeziora Ochrydzkiego znajduje się 365 kościołów – jedna świątynia na każdy dzień roku. To tutaj mieściła się jedna z dwóch głównych szkół piśmiennictwa staro – cerkiewno – słowiańskiego – ochrydzka szkołą piśmiennicza, przez niektórych nazywana pierwszym uniwersytetem słowiańskim. Została założona pod koniec IX wieku przez ucznia świętych Cyryla i Metodego – św. Klimenta, zwanego później Ochrydzkim, któremu część historyków przypisuje stworzenie cyrylicy, a następnie była kierowana przez św. Nauma. W czasach Klimenta i Nauma Ochryda stała się centrum oświaty i piśmiennictwa a także ważnym ośrodkiem kulturalnym. Jedną z najstarszych cerkwi jest cerkiew św. Bogurodzicy Perivlepty i jest wspaniałym przykładem ochrydzkiej architektury.

Samo miasto natomiast wpisane jest od 1980 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO – jako jedyne miejsce w Macedonii. Odwiedzając Ochrydę powinniśmy także zobaczyć cerkiew św. Pantalejmona, która zwana jest także klasztorem św. Klimenta – tutaj został pochowany twórca szkoły piśmienniczej. Nad brzegiem jeziora leży także malowniczo położona cerkiew św. Jovana Kaneo.

Z kolei nad stolicą Skopje wznosi się średniowieczna twierdza, z której rozciąga się widok na położone w kotlinie miasto w oparach smogu. Na wzgórzu jest ciekawe muzeum sztuki współczesnej z bogatymi zbiorami – są tu m.in. działa Picassa. Budynek został zbudowany według projektu polskich architektów w ramach bratniej pomocy narodów po wielkim trzęsieniu ziemi, które zniszczyło Skopje w 1963 roku.

Jeśli chodzi o ubezpieczenia, to nie ma regulacji dotyczących konieczności posiadania ubezpieczeń zdrowotnych. Zielone karty wydawane przez polskie towarzystwa ubezpieczeniowe są honorowane, pod warunkiem wyszczególnienia w nich Macedonii – symbol MK. Wymagane jest natomiast ubezpieczenie pojazdu OC. Z kolei dewizy można wymieniać w bankach i kantorach – nie ma różnic w kursie. Niektóre sklepy i hotele przyjmują euro. Generalnie płatności realizuje się gotówką. Kartami – American Express, Visa, Diners, Master Card /Euro Card, Maestro można płacić prawie we wszystkich hotelach, restauracjach i w dużych sklepach.

Komentarze

Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012