Malta

Fakty

- Hymn: Hymn Malty

» Geograficzne

- Powierzchnia: 316 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 403 532

- Gęstość zaludnienia : 1277 osób/km²

- Języki: maltański, angielski, włoski, francuski

» Ekonomiczne

- Waluta: euro

Malta

Malta niewątpliwie jest dość egzotyczna jak na warunki europejskie. Stanowi udane połączenie kultury Anglii, Włoch i arabskiej Afryki. To państwo tworzy kilka skalistych wysp na Morzu Śródziemnym, a są to: Malty (146 km2), Gozo (67 km2), Comino (2,7 km2) oraz niewielkich, bezludnych wysepek Cominotto, Filfa i Saint Paul. Całkowita powierzchnia archipelagu wynosi 320 kilometrów. Leżą one w środkowej części basenu Morza Śródziemnego, 93 km na południe od Sycylii i 350 km na północ od Libii. Wyspy są zbudowane z miękkiego wapienia, który jest niezastąpionym materiałem budowlanym, używanym na wszystkich gęsto zaludnionych wyspach maltańskich.

Stolicą Malty jest La Valletta, a językiem urzędowym maltański i angielski. Malta posiada doskonały klimat, chociaż temperatury mogą być bardzo wysokie (około 30 oC) w czasie lata i wówczas, kiedy wieje gorące afrykańskie sirocco. Również w czasie zimy jest tu wystarczająco dużo słońca, a temperatura utrzymuje się w granicach 14 stopni C. W praktyce ten przyjemny klimat oznacza, że Maltę można odwiedzać cały rok. Malta przyciąga olbrzymią ilością zabytków – od najstarszych, mających około 7000 lat, do tych z ostatniego wieku. O Malcie mówi się, że jest to ogromne muzeum pod otwartym niebem. Relikty sprzed tysięcy lat odnajdywane są znacznie łatwiej niż to by się mogło wydawać.

Malta to również cel podróży zapaleńców nurkowania. Wiele osób uważa, że wokół tej wyspy panują najlepsze warunki do nurkowania na całym basenie Morza Śródziemnego. Temperatura wody zapewnia komfort pływania a wyjątkowa przejrzystość pozwala dokładnie przyglądać się życiu podwodnego świata.

Strategiczne położenie wyspy w geograficznym środku Morza Śródziemnego powodowało, że Malta od zarania dziejów przechodziła z rąk do rąk – Fenicjanie, Grecy, Rzymianie, Arabowie, Zakon Maltański, Francuzi a w końcu Brytyjczycy. Największe wpływy kulturowe to okres czterystuletniej kolonizacji arabskiej i prawie trzystuletnie panowanie Rycerzy Maltańskich. Historia Malty sięga jednak znacznie wcześniejszych czasów. Przybycie pierwszych ludzi datuje się na rok 5000 p.n.e. Znajdują się tutaj pozostałości świątyń megalitycznych z czwartego tysiąclecia przed naszą erą. Natomiast świątynie Ggantija, Mnajdra i Hagar Qim okryte są tajemnicą.

Z pewnością wnikliwi wiedzą, że Maltę oprócz głębokiego katolicyzmu z Polską łączą biało- czerwone barwy narodowe, tyle, że umieszczone pionowo. Symbolem Malty jest czerwony ośmiokątny krzyż – symbolizujący osiem boskich błogosławieństw. Czerwony krzyż to spadek po prawie 300 – letniej obecności zakonu rycerskiego św. Jana zwany później od miejsca swojej siedziby Kawalerami Maltańskimi. Członkami zakonu byli synowie najpotężniejszych i najbogatszych rodów ówczesnej katolickiej Europy.

Sąsiadująca z Maltą wyspa Gozo jest zieloną, wypoczynkową częścią archipelagu. To tutaj właśnie przyjeżdżają na urlopy i weekendowy wypoczynek mieszkańcy "stołecznej" wyspy. Na najbardziej wysuniętym na wschód krańcu Gozo znajduje się kolejny cud świata – Azzure Window – nieprawdopodobna formacja skalna.

Stolica Malty – La Valletta to historyczne miasto, zbudowane od zera przez rycerzy z zakonu Joannitów stało się symbolem zwycięstwa nad Turkami i ich sułtanem Sulejmanem.

Nazwę swą miasto zawdzięcza Wielkiemu Mistrzowi Janowi de la Vallette, który to osobiście nadzorował, aby miasto zostało zbudowane tak jak wymarzyli to sobie rycerze. Swoje piękno La Valletta zawdzięcza też położeniu przy jednym z największych, naturalnych portów świata. Panuje tu iście śródziemnomorska atmosfera, a gwarne ulice pełne są kolorowo ubranych turystów z całej Europy. Będąc tutaj koniecznie musimy zobaczyć Narodowe Muzeum Archeologiczne, które jest miejscem z największą na Malcie kolekcją starożytnej ceramiki, rzeźby, kamiennych narzędzi i wszelkich przedmiotów związanych z dziejami tej wyspy. Ponadto warto zobaczyć Pałac Wielkich Mistrzów, który przez wieki był siedzibą władz zakonu Joannitów.

A także Katedrę Św. Jana – w katedrze znajduje się jedno z najsłynniejszych dzieł włoskiego malarza Caravaggio – Ścięcie św. Jana.

Komentarze

Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012