Mołdawia

Fakty

- Hymn: Nasz język

» Geograficzne

- Powierzchnia: 33 843 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 4 324 450

- Gęstość zaludnienia : 128 osób/km²

- Języki: mołdawski, rosyjski, ukraiński, gagauski

» Ekonomiczne

- Waluta: lej mołdawski

Mołdawia

Po zakończeniu II wojny światowej Mołdawia, wcześniej znajdująca się pod panowaniem rumuńskim, stała się częścią ZSRR. Kraj jest niepodległy od 1991 roku, ale na jego terytorium nadal stacjonują rosyjskie siły zbrojne. Rosyjskie wojska, rozmieszczone na wschód od Dniestru wspierają proklamowaną przez ukraińsko – rosyjską większość Republiką Naddniestrzańską. Stolicą Mołdawii jest Kiszyniów.

Mołdawia to kraj szerokich nizin, zalesionych wzgórz i wielu rzek. Klimat panujący latem w Mołdawii to ciepłe lata oraz chłodne zimy. Całkowita granica lądowa Mołdawii to 1389 km i sąsiaduje ona z takimi państwami jak Rumunia i Ukraina.

Stolica Mołdawii – Kiszyniów położona jest nad rzeką Byk – jednym z dopływów Dniestru. Posiada swój uniwersytet, sześć szkół wyższych, liczne teatry, muzea i placówki kulturalne. Do głównych atrakcji Kiszyniowa należy Cerkiew Narodzenia Najświętszej Marii Panny, bulwar Stefana III Wielkiego, XIX wieczne domy oraz łuk triumfalny. Ponadto są tu także: XVIII wieczna cerkiew Mazarakijowska z charakterystycznymi kopułami w kształcie dzwonów, sobór katedralny z 1840 roku, XIX wieczna cerkiew Grigorgijewska, która łączy cechy architektury klasycystycznej i mołdawskiej, drewniana cerkiew Michała Archanioła z XVIII wieku. Warto także odwiedzić Muzeum Aleksandra Puszkina, w którym odnajdziemy pamiątki po słynnym poecie.

Ci z nas, którzy lubią wino będąc w Mołdawii powinni zwiedzić piwnice wytwórni "Cricova". Jest to miejsce warte odwiedzenia, chociażby z uwagi na podziemne korytarze – liczące sobie ponad100 km wykute w kredowej skale. Co ciekawe podziemne ulice noszą nazwy od leżakujących wzdłuż nich gatunków win (np. Aligote, Feteasca, Cabernet), a ponieważ wino w Mołdawii pije się w ogromnych ilościach, to chłodne piwnice domów kryją tysiące litrów tego napoju. Wycieczki do znanych winiarni są jedną z największych atrakcji turystycznych, w piwnicach Milestii Mici, Cojusna, Straseni, Romanesti wędrowcy zawsze będą mogli spróbować wybornych produktów mołdawskich winnic.

W Mołdawii na uwagę także zasługuje miasto Soroca. Miasto leży nad rzeką Nistru. Znali je już dobrze genueńscy kupcy, którzy wspominali o nim już w XV wieku. W XVI wieku transylwańscy budowniczy wznieśli tu potężną cytadelę, która miała chronić mieszkańców przed niechcianymi gośćmi. Dziś Soroca to centrum kulturalne swojego regionu. Znajduje się tu ładny plac, nowoczesne uliczki i stare kościoły. Z miastem związana jest pewna legenda. Otóż w czasie długiego oblężenia mieszkańcy miasta umierali z głodu. Uratował ich bocian, który przyniósł im winogrona. Dziś biały bocian to jeden z symboli Mołdawii.

Jest to również kraj wielu klasztorów i kościołów prawosławnych. Jednym z nich jest klasztor w Saharnej, który jest położony u wylotu jednego z wielu kanionów. Klasztor podobno powstał w 1777 roku na miejscu pustelni, która działała tam w XVI - XVII wieku. Legenda mówi, że klasztor został zbudowany blisko skały, bo jeden z mnichów zobaczył tam rozpromieniony obraz Błogosławionej Dziewicy i odkrył odbicie małej nagiej stopy, którą uznał za znak.

Kaniony te rozcinają Wyżynę Besarabską do znacznych głębokości, nawet kilkudziesięciu metrów.

Jadąc do Mołdawii można przenieść się na chwilę w zupełnie inny świat – nieco anachroniczny, ale pełen swoistego wdzięku. To świat ludzi, którzy jeszcze nigdzie się nie spieszą, nie dotknęła ich choroba dynamiki życia reszty Europy. Mołdawia to również rzeczywistość pustych dróg – poza stolicą i rejonami większych miast, prawie nikt po nich nie jeździ ze względu na wysokie ceny paliwa – daje to pewne wyobrażenie na temat kondycji społecznej i gospodarczej kraju. Na terenie obecnej Mołdawii przed milionami lat szumiało Sarmackie Morze, które pozostawiło po sobie osady ze skorupiaków i utworzyło wapienne skały służące jako materiał budowlany. W Batucieni koło Orcheja wijąca się rzeka Reut, wyrzeźbiła w skale głębokie wąwozy stanowiące rezerwat geologiczno – archeologiczny, objęty cohroną lecz udostępniony zwiedzającym. Można tam oglądać cerkwie i cele mnichów, wykute w skale.

Komentarze

Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012