Niemcy

Fakty

- Hymn: Pieśń Niemców

» Geograficzne

- Powierzchnia: 357 114,22 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 81 835 000

- Gęstość zaludnienia : 229 osób/km²

- Języki: niemiecki

» Ekonomiczne

- Waluta: euro

Niemcy

Niemcy zajmują obszar 357 tys. km kw. Terytorium Niemiec graniczy z Danią na północy, na wschodzie z Polską i Czechami, z Austrią na południu, a od zachodu z Francją, Luksemburgiem, Belgią i Holandią. Podzielone jest na landy. Stolicą Niemiec jest Berlin.

W granicach Niemiec znajdują się cztery duże regiony geograficznego zróżnicowania. Są to kolejno: Nizina Niemiecka, Średniogórze Niemieckie, Wyżyna Bawarska i Alpy. Układają się one pasmami od strony zachodniej do wschodniej.

Najbardziej na północ wysunięta jest Nizina Niemiecka, której wschodnie wybrzeże oblewają wody Bałtyku. Brzegi niziny są piaszczyste i wyrównane, z zatokami, półwyspami, mierzejami i wieloma wyspami. Istnieją tu Wyspy Uznam, Fehrman czy Rugia, której brzegi mają charakter klifowy.

Wybrzeże Morza Północnego ma zupełnie inne ukształtowanie terenu. Znajdują się tu pasma wałów morenowych, jezior i pradolin rzecznych. Znanym miejscem tego regionu jest Pojezierze Szlezwicko – Holsztyńskie, Meklemburskie i Brandenburskie.

Największą część terytorium Niemiec zajmuje Średniogórze Niemieckie. Na tym terenie przeważają niewysokie wzgórza i płaskowyże porozdzielane kotlinami i zapadliskami. Średniogórze rozciąga się równoleżnikowo pomiędzy górnym biegiem Dunaju, a Niziną Niemiecką.

Centralną część regionu stanowią rozległe kotliny. Od południa Średniogórze zamknięte jest Jurami Szwabską i Frankońską, stanowiące przedłużenie pasma górskiego w Szwajcarii. Wzdłuż francuskiej granicy rozpościera się Nizina Górnoreńska. Od północy rozciąga się jako strefa graniczna Wyżyna Bawarska. Oddziela ją od średniogórza pas najwyższych gór Europy- Alpy. Ich charakterystyczną cechą są głębokie doliny i strome stoki. Najwyższy szczyt Niemiec znajduje się w Alpach Bawarskich – Zugspitze (2963 m.n.p.m.).

Klimat Niemiec jest przejściowy miedzy klimatem oceanicznym Europy Zachodniej, a kontynentalnym Europy Wschodniej. Średnie temperatury zimą wahają się miedzy -1 a -3oC i są odnotowywane na Wyżynie Bawarskiej. Najwyższe temperatury latem odnotowano na Wyżynie Górnoreńskiej. Największe rzeki Niemiec Ren. Dunaj i Łeba, wyregulowane i połączone ze sobą kanałami, są świetnymi szlakami komunikacyjnym dla żeglugi.

Niemcy posiadają swoją specyficzną historię. Jej początki sięgają V w. kiedy to rozległe terytorium zajmowało państwo Frankońskie od Morza Północnego i Atlantyku, aż po samą Elbę. Wnukowie cesarza Karola Wielkiego dzielą między sobą państwo frankońskie i tak w ręce Ludwika II (Niemieckiego) dostaje się część, na której w późniejszym czasie powstaje Rzesza Niemiecka.

Niemcy poza swoją wyjątkową historią posiadają ciekawe miejsca i zabytki warte odwiedzenia. Świetnie przygotowane zaplecze turystyczne przyciąga do Niemiec sporą grupę turystów. Jednym z najciekawszych miast założonych w 1158 roku, jest Monachium. To niezwykłe miasto uważane za stolicę Bawarii jest najchętniej odwiedzanym miejscem przez turystów. Piękne alpejskie widoki oraz tradycja ważenia dobrego niemieckiego piwa to niejako kwintesencja tego ciekawego regionu.

Wizytówką kraju i jego stolicy – Berlina, jest niezwykła Brama Brandenburska otworzona jako jedna z czternastu bram miasta w 1791 roku. W mieście znajduje się jedna z najsłynniejszych galerii malarstwa europejskiego – Stara Pinakoteka. W niej właśnie można obejrzeć dzieła Hansa Memlinga, Albrechta Durena czy Sandra Botticelliego.

Wizytówką założonej w 33 roku Kolonii jest katedra, której budowa trwała przez kilka wieków. Jej budowa ściśle wiąże się ze sprowadzeniem do miasta relikwii Trzech Króli. Zakończono ją w XIX wieku.

Komentarze

Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012