Norwegia

Fakty

- Hymn: Tak, kochamy ten kraj

» Geograficzne

- Powierzchnia: 324 220 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 4 769 000

- Gęstość zaludnienia : 15 osób/km²

- Języki: norweski

» Ekonomiczne

- Waluta: korona norweska

Norwegia

Norwegia to kraj w Europie Północnej o powierzchni 323 tys. km kw. Podział administracyjny posiada 19 prowincji. Stolicą Norwegii jest Oslo. Położona jest na Półwyspie Skandynawskim oraz ogromnej ilości wysp.

Norwegia to kraj wyżynno - górzysty o młodej rzeźbie polodowcowej, aż 60% jej powierzchni leży na wysokości 600 m.n.p.m. Od południowego - zachodu po północny - wschód ciągną się góry Skandynawskie, zwane też Jotuheimen, w których wznoszą się szczyty Galdhöpiggen (2469m) i Glitterting (2452 m), dawniej będący najwyższym szczytem Norwegii jednak po stopieniu lodowej czaszy znacznie zmalał. Charakterystyczne dla gór Skandynawskich są rozległe płaskowyże zwane fieldami Jotunheimen i Hardangervidda. Na południu płaskowyże niższe, których wysokość nie przekracza 1000 m a na północy wyższe ponad 1500m. Linia brzegowa półwyspu dobrze rozwinięta z szerokimi i głębokimi zatokami zwanymi fiordami. Zwykle rozgałęziające się fiordy posiadają pionowe ściany skalne sięgającymi do 1000 m głębokości. Są to dawne doliny polodowcowe. Wzdłuż północno – zachodniego brzegu ciągną się wyspy archipelagów Lofoty i Vesterlaren.

Ze względu na dużą rozciągłość równoleżnikową klimat Norwegii jest mocno zróżnicowany. W południowej części klimat jest umiarkowany i ciepły, a chłodny i umiarkowany w północno- centralnej części kraju. Natomiast w północno -wschodniej części Norwegii klimat jest subpolarny. W regionie wybrzeża klimat morski i łagodny ze względu na wpływ Prądu Zatokowego. Temperatura niezwykle zróżnicowana w zależności od regionu. W zimie średnia temperatura od -1 do -3o C a w regionach polarnego wpływu nawet do -15o C. Latem średnia temperatura równie mocno zróżnicowana od 10 do 18o C.

Rzeki Norwegii są dość krótkie, najdłuższa Glomma (598 km) oraz Lagen (342 km), zasobne w wodę z licznymi wodospadami. Na terenie Norwegii znajduje się sporo jezior polodowcowych. Największe jezioro Mjosa ma powierzchnię 366 km2.

Roślinność Półwyspu Skandynawskiego w większości znajduje się w porastających wzgórza lasach iglastych. Na północy przeważa roślinność bezdrzewna arktyczno - górska.

Najstarsze ślady bytności człowieka na Półwyspie Skandynawskim pochodzą sprzed 12-11 tys. lat. Z okresu epoki kamiennej pochodzą wyryte na skale malowidła w Vingen. Wraz z nastaniem nowej ery na terytorium współczesnej Norwegii zaczęły osiadać plemiona germańskie określone mianem Normanów.

Z braku możliwości uzyskania płodów z nieprzyjaznych ziem swoje zainteresowanie skierowali ku morzu. Ich kunszt żeglarski słynny na całą Europę oraz wojenny charakter najazdów przyczynił się do określenia ich mianem rozbójników zwanych wikingami. Początkowe wyprawy łupieżcze przekształciły się w kolonizacyjne i przetrwały do XI wieku.

Pierwszy władca Harald Pięknowłosy, który podjął trud zjednoczenia plemion, był twórcą państwa norweskiego. Wielu wikingów, emigrując z podbitego lądu, skolonizowało Islandię. W Norwegii znajduje się cała masa pięknych zabytkowych kościołów, w większości drewnianych. W większych miastach można natknąć się na fortece. Kultura norweska nie posiada w swojej architekturze zamków w dosłownym tego słowa znaczeniu. Większość zamków stanowią bogate farmerskie budowle. Można za to doskonale poznać życie dawnych mieszkańców Norwegii – Wikingów.

Norwedzy dbają za to nad współczesnym udogodnieniem turystyki i często stawiają na czynny wypoczynek. Wszechobecne dobrze zorganizowane trasy rowerowe połączone są parkingami, a przy drogach poza restauracjami można również podziwiać nowatorskie instalacje architektoniczne idealnie skomponowane z pejzażem.

Komentarze

Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012