Oslo

Fakty

  Oslo

  W Europie jest bardzo wiele krajów i miast słynących ze sportów zimowych. Wszystkie one mają doskonale przygotowane obiekty do jazdy na nartach, czy też skocznie zarówno dla turystów jak również dla sportowców wyczynowych. Z pewnością jednym z takich miast jest Oslo – stolica Norwegi. Właśnie tu w roku 1952 zorganizowane zostały zimowe Igrzyska Olimpijskie, a w latach: 1930, 1966 i 1982 odbywały się tam Mistrzostwa Świata w narciarstwie klasycznym (planowane są tam również na rok 2011). Skocznia – Holmenkollbakken znana jest chyba wszystkim kibicom skoków narciarskich.

  Oslo usytuowane jest nad fiordem o tej samej nazwie. Oficjalnie miasto zostało założone w roku 1048 przez króla Haralda III, a od 1229 roku jest ono stolicą Norwegi. Oslo znajdują się wszystkie najważniejsze instytucje państwowe, a także te związane z regionem. Swoją siedzibę ma tu również król Norwegii.

  Jednym z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych zabytków w stolicy Norwegii jest zamek i forteca Akershus. Ten zespół fortyfikacji i umocnień powstał niemal nad samym fiordem Oslo już w XIII wieku. Na teren twierdzy można wchodzić przez cały rok, a wstęp do niej jest bezpłatny. Jednak w jej środku znajduje się także zamek i kilka muzeów, gdzie za wejście trzeba już płacić. Kolejną budowlą, którą należy zwiedzić jest Zamek Królewski, obecnie urzęduje w nim król Harald V. Niestety zwiedzanie jest płatne, nie jest też możliwe przez cały rok, a dodatkowo wcześniej trzeba ustalić termin zwiedzania. Jednak nawet gdy nie można wejść ośrodka turyści tłumnie się zbierają przed zamkiem, przed godziną 13, bowiem o pełnej 13 jest uroczysta zmiana warty straży królewskiej, która odbywa się codziennie. Turyści równie chętnie zwiedzają Frammusset (muzeum statku polarnego Fam). W muzeum tym można podziwiać statek polarny Fram. Dodatkową atrakcją jest fakt, że jest na nim udostępnione oryginalne wyposażenie z przełomu XIX i XX wieku. Poza samym statkiem są w nim również eksponaty związane ze znanymi norweskimi podróżnikami. Warto również odwiedzić ratusz, który do użytku został oddany w 1950 roku. W okresie letnim dla turystów do zwiedzania udostępniona zostaje jedna z wież tego budynku. Warto wiedzieć, że właśnie w Sali kongresowej tego ratusza, co roku wręczane są nagrody Nobla. Poza wyżej wymienionymi miejscami w Oslo jest także wiele innych wspaniałych i zabytkowych miejsc. Warto odwiedzić muzea: Ibsena, Muncha czy też łodzi i Wikingów.

  W samym Oslo mieszka, aż 11% wszystkich obywateli tego kraju, mimo tego nie jest one wiecznie wypełnione tłumami mieszkańców i turystów. Ludzie, którzy chcą je zobaczyć zazwyczaj wybierają porę zimową, bowiem wtedy jest tam najładniej. Poza tym w zimowych miesiącach organizowane jest tam bardzo wiele różnych zawodów i konkursów sportowych, na które zjeżdżają nieraz kibice z całej Europy. Nie mniej jednak Oslo warto też zobaczyć w czasie wakacji, bowiem wtedy znacznie więcej można zobaczyć i zwiedzić. Nikogo nie powinno dziwić, że te pięknie położone miasto, pełne zabytków i obiektów kulturalnych co roku odwiedza coraz większa liczba turystów.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012