Horyniec-Zdrój

Fakty

  Horyniec-Zdrój

  Horyniec – Zdrój to wieś położona na granicy Płaskowyżu Tarnogrodzkiego i Roztocza Wschodniego. Jej największym atutem są malownicze krajobrazy oraz sprzyjające warunki do leczenia uzdrowiskowego.

  Początki miejscowości szacuje się na XV wiek, bowiem to właśnie z tego okresu (1444 rok) pochodzi pierwsza wzmianka o Horyńcu. Przechodził on kolejno z jednych do drugich szlacheckich rąk. Najpierw książę mazowiecki i bełski Władysław podarował osadę szlachcicowi Piotrowi Pieczykurowi. Następnie należała ona do rodziny Lutosławskich, Gorelowskich, Telefusów, Stadnickich, Ponińskich i Karłowskich. Warto przy okazji nadmienić, że zgodnie z ludowymi przekazami, ze źródeł korzystała królowa Marysieńka oraz król Jan II Sobieski. Chociaż lecznicze właściwości tutejszych wód znane były znacznie wcześniej, to jednak dopiero pod koniec XIX wieku postawiono pierwszy zakład kąpielowy. Był on dość prymitywny, bowiem szopie postawiono trzy kabiny z wannami kąpielowymi. Ówcześni kuracjusze musieli organizować sobie noclegi na własną rękę, gdyż zakład kąpielowy nie świadczył tego typu usług.

  Wiele się zmieniło w latach 20 – tych XX wieku. Wtedy to Stanisław Karłowski ponownie uruchomił uzdrowisko, które zaczęło świadczyć profesjonalne usługi w tutejszym kompleksie posiadłości dworskich. Dodatkowo lecznicze źródła zostały otoczone przepięknym parkiem zdrojowym. W niedługim czasie powstało tu 16 pensjonatów, które w sumie oferowały 500 miejsc dla podróżnych. Niestety, ten intensywny rozwój uzdrowiska został przerwany przez wybuch II wojny światowej. W jej wyniku niemal wszystkie urządzenia uzdrowiskowe zostały zniszczone. Podobny los spotkał pensjonaty.

  Historia uzdrowiska w Horyńcu – Zdroju rozpoczyna się ponownie na przełomie lat 50.i 60 XX wieku. Wtedy to powstał niewielki zakład przyrodoleczniczy. Po nim przyszła pora na pierwsze sanatorium. W końcu w 1973 roku miejscowość uzyskała status uzdrowiska. Obecnie leczy się w nim schorzenia reumatyczne i narządów ruchu. Tutejsze wody i borowina mają również dobry wpływ na wyniki leczenia chorób kobiecych i chorób skóry. Kuracjusze nie muszą posiadać skierowania na leczenie uzdrowiskowe. Efekty zdrowotne uzyskuje się tutaj dzięki stosowaniu wody siarczkowo – siarkowodorowej oraz borowiny typu niskiego. Przy ich pomocy przeprowadza się okłady borowinowe i parafinowe, kąpiele siarczkowo-siarkowodorowe, kwasowęglowe oraz wirowe nóg i rąk, masaże podwodne, klasyczne i wibracyjne, natryski szkockie, zabiegi elektrolecznicze oraz inhalacje. Dochodzi do tego gimnastyka.

  Kuracjusze chcący uzyskać jak najlepsze wyniki leczenia, powinni nastawić się również na codzienne spacery. Można przy tym połączyć przyjemne z pożytecznym, wszak w samej miejscowości oraz w jej okolicach, znajduje się kilka interesujących obiektów do zwiedzania. Jednym z najcenniejszych zabytków jest Pałac Ponińskich, w którym obecnie mieści się jedno z sanatoriów. Budynek powstał na miejscu XVII – wiecznego dworu rodziny Telefusów. Innym interesującym obiektem jest Teatr Dworski, wybudowany w stylu późnoklasycystycznym. Można go zwiedzać, gdyż obecnie mieści się w nim Gminny Ośrodek Kultury, kino i informacja turystyczna.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012