Polańczyk

Fakty

  Polańczyk

  Polańczyk jest siedzibą władz gminy Solina. Jednocześnie jest to niewielka i nieliczna wieś zlokalizowana nad brzegiem Jeziora Solińskiego. Jest to nie tylko znane uzdrowisko podgórskie, ale i idealne miejsce do uprawiania różnych rodzajów turystyki. Największą popularnością cieszy się turystyka piesza i wodna.

  Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1580 roku, a jej ówczesna nazwa brzmiała: Polieszczańskie. Wywodzoną ją od potoku należącego do potężnego rodu Leszczyńskich. Nazwa ta przetrwała do XVII wieku, kiedy to zmienioną ją na Polańczyk. Tym razem wywiedziono ją od rodziny Poliańskich. Rozwój miejscowości był długo powstrzymywany. W końcu udało się to w związku z utworzeniem sztucznego Jeziora Solińskiego. Od lat 60 – tych XX wieku odnotowuje się rozwój Polańczyka. Przybywa tu sporo turystów i kuracjuszy. Obecnie w miejscowości przygotowano ponad 1200 miejsc dla podróżnych.

  Wieś posiada status uzdrowiska od 1974 roku. Jej najważniejszym atutem są wody wodorowęglanowo – chlorkowo – sodowo - bromkowe oraz nie eksploatowane wody jodkowe. Na ogół kierowani są tu pacjenci cierpiący na choroby układu oddechowego, moczowego bądź choroby kobiece. Ich leczeniu sprzyjają nie tylko miejscowe wody mineralne, ale i specyficzny klimat podgórski, który posiada silne oddziaływanie bodźcowe. Dodatkowo jest on modyfikowany przez wody Jeziora Solińskiego. Poza tym występują to liczne mgły, a niekiedy i silne wiatry.

  Czynniki klimatyczne nie zrażają jednak miłośników aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Specjalnie z myślą o nich przygotowano m.in. trasy narciarskie i rowerowe. Z kolei na wodzie zabronione jest używanie motorówek, co sprawia, że na jeziorze panuje idealna cisza. Można tu nie tylko wypocząć, ale i łowić ryby. Znajdzie się również coś dla miłośników zwierzyny łownej i ptaków. Te ostatnie występują w dużej ilości gatunkowej, co sprawia, że są chętnie obserwowane przez ornitologów i ekologów.

  W Polańczyku i jego okolicach można zwiedzić m.in. ścieżkę historyczno – przyrodniczą prowadzącą z Wołosatego na Tamicę, dawną cerkiew z XVII – wieczną ikoną Matki Boskiej, pozostałości po dworze Bałów czy też ruiny średniowiecznego zamku Kmitów znajdujące się w Lesku.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012