Słupsk

Fakty

  Słupsk

  Słupsk znajduje się w województwie pomorskim, nad rzeką Słupią na Pobrzeżu Koszalińskim. Ponieważ leży około 18 kilometrów od Morza Bałtyckiego, to znajduje się pod wpływem klimatu morskiego. Prócz miejscowości, w której można wypocząć i zwiedzić wiele ciekawych miejsc oraz zabytków, Słupsk jest również centrum przemysłu meblowego, obuwniczego, maszynowego, samochodowego oraz okiennego.

  Miasto to składa się z sześciu dzielnic Ryczewa, Nadrzecza, Westerplattte, Zatorza, Śródmieścia oraz Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Mimo wielu podupadłości i zniszczeń, Słupsk przetrwał jako miasto i zaczął się ponownie dźwigać i rozbudowywać. W 1901 roku oddano ratusz do użytku, a w latach 1903-1910 została rozbudowana sieć kanalizacyjna i wodociągowa oraz mechaniczna oczyszczalnia ścieków, również w 1910 roku wyjechał na ulice pierwszy tramwaj. Odbudowa miasta po drugiej wojnie światowej, która zniszczyła większość miasta, skupiała się na budowaniu jak największej ilości budynków mieszkalnych. Spowodowało to istotne zmiany w ogólnym wyglądzie miasta: z średniowiecznej miejscowości stał się na wskroś nowoczesną. Obecnie są prowadzone prace renowacyjne zabytkowych budowli, które jeszcze zostały - ma to na celu upiększenie tej części miejscowości.

  Prócz tego iż Słupsk leży w okolicach najpiękniejszych, nadmorskich miejscowości sam w sobie ma wiele do zaoferowania turystom. Jest tutaj cały ogrom zabytków i ciekawych miejsc do zobaczenia, między innymi Muzeum Pomorza Środkowego, które znajduje się w dawnym zamku Książąt Pomorskich z XVI wieku. Muzeum to zawiera największą kolekcję dzieł Witkacego, w których są też portrety wielu znanych osobistości przykładowo Ireny Krzywickiej, Michała Choromańskiego czy też Tadeusza Boya – Żeleńskiego. Ważnym zabytkiem tego muzeum jest też 12 – arkuszowa mapa Pomorza Zachodniego, którą zamówił książę Filip II. Jest ona doskonałym źródłem informacji o Pomorzu Zachodnim w XVII wieku. Z cenniejszych eksponatów można zobaczyć tam również numizmaty. W budynku Młyna Zamkowego można natomiast zobaczyć wystawy przedstawiające przemiany kulturowe, jakie nastały na Pomorzu. W jednych z domów towarowych znajduje się najstarsza w Europie działająca winda osobowa z początków XX wieku, ten zabytek pracuje już dla ludzi około 85 lat.

  Warto też obejrzeć kopię Słupskiego Niedźwiadka Szczęścia, znajdującą się przy Ratuszu, jest to figurka bursztynowa, która uchodzi za najstarszy przedmiot jaki znaleziono w Słupsku. Było to w 1887 roku. Legenda głosi, że odkąd się pojawił, zaczęła się pomyślność dla Słupska.

  Godnym uwagi i obejrzenia jest Kościół pw. NMP Królowej Różańca Świętego z XII wieku. Zbudowany został on w stylu gotyckim, lecz później go przebudowano. Wewnątrz tegoż kościoła zobaczyć można barokową ambonę, gotycką grupę pasyjną, oraz piękne współczesne witraże. Kolejnym kościołem, który warto odwiedzić jest Kościół pw. Św. Jacka, który znajduje się w pobliżu kompleksu budynków Zamku Książąt Pomorskich. Wewnątrz kościoła zobaczymy ozdobiony ornamentami rzeźbiarskimi oraz obrazami renesansowy ołtarz z XVII wieku. Z renesansu pochodzi również wspaniała ambona.

  Natomiast z przyrodniczych wspaniałości warto zobaczyć w jednym z parków kalendarz kwiatowy. Od maja do późnej jesieni z kwiatów układana jest codziennie aktualna data. Ten niepowtarzalny widok trwa już od maja 1969 roku.

  Poza tym w Słupsku znajduje się wiele atrakcji dla zwiedzających. Oprócz zabytków odbywają się tutaj oczywiście festiwale, koncerty, dyskoteki. Funkcjonują też puby, bary, restauracje i kawiarnie.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012