Szczawno-Zdrój

Fakty

  Szczawno-Zdrój

  Szczawno – Zdrój to jedno z najstarszych uzdrowisk na Dolnym Śląsku. Nic więc dziwnego, że przybywali do niego znamienici kuracjusze. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć: Zygmunta Krasińskiego, Henryka Wieniawskiego, króla Augusta saskiego, cesarza Niemiec Wilhelma II, króla Grecji Konstantyna I, cara Mikołaja I, Winstona Churchilla, Ludwika Zamenhofa, Hipolita Cegielskiego, Jarosława Iwaszkiewicza oraz Jana Brzechwę. Ze Szczawnem związany jest także Gerhart Hauptmann, laureat nagrody Nobla z 1912 roku.

  Tutejsze uzdrowisko przyciąga do siebie szczawami wodorowęglanowo – sodowo – wapniowo - magnezowymi. Po raz pierwszy ich właściwości odkrył i potwierdził Caspar Schwenckfeldt. Był on nadwornym lekarzem Hochbergów, a swojego odkrycia dokonał w 1598. Co ciekawe, swoją sławę uzdrowisko osiągnęło dopiero w 1816 roku, kiedy to wybudowano pijalnię wód mineralnych. Poza tym postawiono również pawilon dla orkiestry, teatr, hotele i zajazdy.

  Obecnie przybywają tu osoby cierpiące na: schorzenia narządu ruchu, laryngologiczne, górnych i dolnych dróg oddechowych, schorzenia układu pokarmowego i moczowego. Ich leczeniu sprzyjają nie tylko okoliczne źródła z wodami mineralnymi, ale również mikroklimat. Szczawno – Zdrój położone jest bowiem na wysokości ok.410 m n.p.m., w dolinie potoku Szczawnik. Z tego też względu panuje tu klimat podgórski łagodny, lekko orzeźwiający. W dodatku ok. 60% powierzchni miejscowości zajmują lasy, pastwiska, łączki i sady. Na szczególną uwagę turystów i kuracjuszy zasługują dwa parki: Zdrojowy i Szwedzki. Ich łączna powierzchnia to ok. 26,5 ha. W utrzymanych w stylu angielskim parkach znajdują się zarówno rodzime, jak i specjalnie sprowadzane rośliny, którym udało się tu zaklimatyzować. W sumie występuje tu ok. 180 gatunków drzew i krzewów. Trzeba podkreślić, że aż 130 z nich zostało uznanych za pomniki przyrody. Na spacerowiczach największe wrażenie wywierają jednak pięknie kwitnące różaneczniki i azalie.

  Warto mieć świadomość, że obydwa parki powstały na przełomie XVIII i XIX wieku, przy czym od 14 lat prowadzona jest systematyczne rewaloryzacja Parku Zdrojowego. Władze chcą odtworzyć jego charakter z XIX wieku, czyli z okresu kiedy cieszył się największą popularnością.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012