Ustroń

Fakty

  Ustroń

  Ustroń należy do jednego z najbardziej znanych uzdrowisk na obszarze Śląska Cieszyńskiego. Jego największym atutem są wody i pokłady borowiny oraz malownicze położenie w pobliżu przepięknych szczytów górskich.

  Pierwsze oficjalne wzmianki o Ustroniu pochodzą z 1305 roku, kiedy to miejscowość wymieniono w księdze uposażeń biskupów wrocławskich. Jednak stali osadnicy pojawili się tutaj dopiero w 1607 roku. W międzyczasie osada zaczęła się dość prężnie rozwijać – powstały zabudowania Ustronia Dolnego, Górnego i Polany. Po pewnym czasie połączono je w jedną miejscowość. Od końca XIX wieku mamy do czynienia z gwałtownym rozwojem Ustronia jako ośrodka wypoczynkowo – uzdrowiskowego. Turyści docenili przede wszystkim dogodne położenie tej miejscowości, które umożliwia uprawianie turystyki górskiej i krajoznawczej. Istnieje możliwość udania się do pobliskich Czech lub Słowacji. Warto też odwiedzić Brenną, Istebną, Szczyrk i Wisłę.

  Do 200 – letniego Ustronia kierowani są przede wszystkim ludzie cierpiący na anemię, choroby przewodu pokarmowego, schorzenia narządów ruchu i reumatyzm. Leczy się tutaj także problemy związane z górnymi drogami oddechowymi i układem krążenia. W terapii wykorzystuje się przede wszystkim solanki jodobromowe i zabiegi z użyciem borowiny. Dochodzi do tego światłolecznictwo, elektrolecznictwo, krioterapia, inhalacje, masaże oraz gimnastyka (zarówno indywidualna, jak i zbiorowa). Dużym zainteresowaniem cieszą się również kąpiele perełkowe, wirowe, kwasowęglowe i kąpiele w basenach solankowych. Dodatkowo kuracjusze mogą skorzystać z bogatej oferty ośrodków SPA i solariów.

  Podczas pobytów sanatoryjnych warto zapoznać się bliżej z tutejszą przyrodą i okolicą. Trzeba przyznać, że największe zainteresowanie wzbudzają wycieczki na Czantorię lub Równicę. Ogromne uznanie wśród turystów wywołuje również sztuczny tor saneczkowy, z którego można korzystać przez cały rok. Miłośnicy przyrody chętnie zaglądają do Leśnego Parku Niespodzianek. To właśnie w nim można spotkać żubry, jelenie, sarny, muflony czy daniele. Ponadto w Parku odbywają się pokazy lotów ptaków drapieżnych.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012