Wejherowo

Fakty

  Wejherowo

  Wejherowo to miejscowość zlokalizowana w województwie pomorskim, nad rzeką Redą. Wraz z Redą i Rumią stanowi część Małego Trójmiasta Kaszubskiego. Jest też elementem aglomeracji gdańskiej czyli uprzemysłowionego obszary północnej Polski nad Zatoką Gdańską.

  Wejherowo zostało założone w 1643 roku, a już siedem lat później uzyskało prawa miejskie. Niestety, miasto przechodziło z rąk do rąk, oraz traciło swoje prawa, jednak na szczęście w efekcie końcowym wróciło w granice Polski. Jako, że Wejherowo leży w pobliżu Bałtyku, panuje tutaj klimat morski. Nic dziwnego, że miejscowość doskonale odnalazła się jako wypoczynkowa. Co roku przybywa tu coraz więcej turystów.

  Powodami do dumy z pewnością są między innymi pobliskie plaże (np. plaża Lubiatowo). Piasek na niej jest biały i bardzo drobny; a jej szerokość to około 50 metrów. Można znaleźć tu kilka nie zatłoczonych miejsc, które sprzyjają wypoczynkowi lub koleżeńskim spotkaniom, po sztormie można stać się posiadaczem bursztynów, które morze wyrzuciło na brzeg. Na drugiej plaży z chęcią przebywają osoby lubiące odosobnienie i spokój. Nie ma tam zbyt wielu udogodnień ani atrakcji, jednak jest to bardzo urokliwe miejsce, które warto poznać. Tutaj też można zobaczyć latarnię morską postawioną przez Niemców w latach 1904-1906.

  Wejherowo słynie również z wielu zabytków i atrakcji turystycznych. Z pewnością warto zajrzeć do wspaniałej posiadłości jaką jest do Pałac Przebendowskich i Keyserlingów. Koniecznie trzeba poznać jego interesującą historię. Obecnie znajduje się tam Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej, w którym można zobaczyć eksponaty tematyczne z tego regionu. Zabytkowe kościoły p.w. św. Anny oraz NMP Królowej Polski są jednymi z najwspanialszych zabytków Wejherowa, należy więc również je odwiedzić. Wartym uwagi jest też neobarokowy ratusz powstały około 1650 roku oraz Kalwaria Wejherowska, która jest odwiedzana przez rzesze pielgrzymów. Bywa nazywana Kaszubską Jerozolimą lub Świętymi Górami. Interesujący jest też Kościół Chrystusa Króla w Wejherowie. Z kolei dla miłośników golfa radosną nowiną będzie fakt, iż znajduje się tutaj pełnowymiarowe pole golfowe klasy mistrzowskiej, wyposażone w nowoczesny driving range, putting, chipping i pitching green.

  Jedna z lokalnych firm proponuje lot balonem na tym pięknym miejscem i jego okolicami. Takiej rewelacyjnej podróży nie zastąpi ani przelot awionetką, ani inną maszyną latającą nad okolicą. W Wejherowie warto też zakosztować prawdziwych kaszubskich wspaniałości kulinarnych. Podawane tutaj dania naprawdę zadowolą podniebienie najbardziej nawet wybrednego turysty. Ze względu na niewielką odległość pomiędzy pobliskimi okolicami, można w celu urozmaicenia wczasów wybrać się w czasie jednych wakacji w kilka miejsc na raz. W pobliskich okolicach można zwiedzić i zobaczyć Jezioro Żarnowieckie, położone w rynnie polodowcowej. Natomiast na skraju Puszczy Darżlubskiej występują Groty Mechowskie, Trójmiejski Park Narodowy, zaś w Piaśnicy jest miejsce straceń tysięcy Polaków, Kaszubów i Niemców.

  Oczywiście w Wejherowie są szlaki turystyczne. Pierwszy z nich, czerwony, nazwany Szlakiem Wejherowskim, drugi – zielony to Szlak Puszczy Darżlubskiej, trzeci - czarny kryje się pod nazwą szlak Zagórskiej Strugi, oraz czwarty - niebieski nazywany jest Krawędzią Kępy Wejherowskiej. Udając się na wycieczkę każdym z tych szlaków będziemy mieli okazję zobaczyć i poznać najpiękniejsze zakątki okolic.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012