Portugalia

Fakty

- Hymn: Portugalka, Pieśń Portugalii

» Geograficzne

- Powierzchnia: 92 391 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 10 677 000

- Gęstość zaludnienia : 116 osób/km²

- Języki: portugalski

» Ekonomiczne

- Waluta: euro

Portugalia

Portugalia to państwo położone na Półwyspie Iberyjskim, zajmujące powierzchnię 92 tys. km kw. Stolicą jest miasto Lizbona, od wschodu graniczy jedynie z Hiszpanią od zachodu jej brzegi oblewane są wodami oceanicznymi.

Większą część terenu Portugalii zajmują wyżyny i góry, Okolice wybrzeży raczej nizinne. Do terytorium Portugalii należą również wyspy Madera i Azory. Dolina rzeki Tag dzieli terytorium Portugalii na dwa regiony. Górska część północna z pasmami Serra do Larouco (1525 m.n.p.m) oraz Serra de Marano (1415 m.n.p.m) i Serra de Estrela z najwyższym szczytem Portugalii Estrela (1991 m). W bardziej nizinnej części południowej rozciąga się wyżyna Aletejno ze słynnym lasem dębu korkowego. Na południe od ujścia rzeki Duero rozciąga się piaszczysta Nizina Środkowoportugalska, a w regionie dolnego Tagu Nizina Południowoportugalska.

Licznie występujące wydmy na wybrzeżu stanowią jednolity krajobraz. Za wydmami często rozciągają się laguny i tereny bagienne. W północnej Portugalii i na południu pomiędzy przylądkiem św. Wincentego a miastem Faro wybrzeże jest strome i skaliste, co powoduje jego niedostępność. Najwyższy punkt Portugalii znajduje się na wyspie Azora i jest to stożek wulkaniczny Pico (2351 m.n.p.m).

Klimat Portugalii jest podzwrotnikowy i morski. Charakteryzuje się wysoką ilością opadów, a na południu kraju o charakterze śródziemnomorskim. Temperatury w okresach letnich nie mają zbyt wielu wahań i kształtują się na średnim poziomie 24oC. W styczniu temperatura nie spada poniżej 10oC. Dobrze rozwinięta jest tu sieć rzeczna. Wszystkie rzeki uchodzą do Oceanu Atlantyckiego - najdłuższa z nich Tag (212 km) i Duero (200 km).

W starożytności tereny Portugalii zamieszkiwały plemiona luzytańskie i celtyckie. Podbite w III w. p.n.e przez Kartagińczyków. W 136 roku p.n.e Półwysep opanowali Rzymianie. W czasach wędrówek ludów Portugalia dostała się pod wpływy Wizygotów, których królestwo chrześcijańskie zniszczył najazd arabski. W końcu XI wieku Król Kastylii Alfons VI podbił tereny i stworzył Królestw Portugalii. We wczesnym średniowieczu architektura Portugalii rozwijała się pod wpływem romańskiego budownictwa francuskiego. W tym też czasie powstały słynne katedry Braga, Porto, Evora z cechami twierdz obronnych. Charakterystyczne dla gotyku budowle cysterskie przybyły do Portugalii wraz zakonem w XII wieku. Przykładem takich architektonicznych budowli jest klasztor cystersów Alcobaca z zapleczem kościelnym oraz zamki Pombal (1161), Leiria (1131) oraz Estremoz(1201).

Kościół w Tomar (1510-1515) to najcenniejszy zabytek architektury późnogotyckiej zwanej gotykiem manuleńskim. Równie ciekawym zabytkiem tego okresu jest opactwo Santa Maria da Vitoria rozbudowane w latach 1495- 1521.

Zróżnicowanie środowiska naturalnego oraz bogactwo historyczne pozwala na wyznaczenie pięciu regionów turystycznych w Portugalii. Trzy z nich to Lizbona, region północny i południowy znajdują się na Półwyspie Iberyjskim, zaś dwa pozostałe na wyspach.

Lizbona - jako stolica Portugalii - przyciąga ciekawymi zabytkami z okresu cesarstwa rzymskiego. Stare Miasto w Lizbonie- słynne Cidade Baixa, zostało odbudowane po trzęsieniu ziemi w 1755 roku przez markiza de Pomba. Dwa najcenniejsze zabytki Lizbony to Wieża Belem (1516-21), pozostająca pod silnym wpływem sztuki orientalnej oraz klasztor Heronimitów (1501-98), będący mieszanką trzech stylów manuelińskiego, plateresco i późnorenesansowego. W pobliżu ujścia Duero do Atlantyku znajduje się słynne miasto Porto. W miesie tym znajduje się sporo zabytków wśród których wyróżnić należy Katedrę Se(XII-XIII w.), romański kościół Cedofieta (XI w.) oraz symbol miasta strzelista wieża Kanoników (XVIII w.).

Komentarze

Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012