Rosja

Fakty

- Hymn: Hymn państwowy Federacji Rosyjskiej

» Geograficzne

- Powierzchnia: 17 075 400 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 141 943 875

- Gęstość zaludnienia : 8,2 osób/km²

- Języki: rosyjski, lokalnie także ponad 150 innych

» Ekonomiczne

- Waluta: rubel rosyjski

Rosja

Rosja to największy pod względem wielkości kraj na świecie, który graniczy aż z 14 krajami, posiada 8 stref czasowych oraz rozprzestrzenia się na dwóch kontynentach Europejskim i Azjatyckim. Północna część Rosji to mroźny arktyczny klimat sięgający aż pod koło podbiegunowe. Rosję od północy oblewa Morze Arktyczne, od wschodu Ocean Spokojny, od południa graniczy z Chinami, Mongolią, Kazachstanem, Gruzją, Morzem czarnym, na zachodzie z Ukrainą, Białorusią, Estonią, Finlandią, Polską i Morzem Bałtyckim. W Rosji znajduje się około 200 tys. jezior, z których największe to Morze Kaspijskie, Bajkał, Ładoga i Onega. Rosja w większości zamieszkana jest przez Słowian, ale w kraju tym występuje także około 100 innych narodowości i grup etnicznych. Żyje tu między innymi dużo Ukraińców, Żydów, Białorusinów i Ormian.

Na obszarze Rosji, w części europejskiej ukształtowały się dwa regiony turystyczne: kaukasko – czarnomorski położony w strefie klimatu podzwrotnikowego, bogaty w źródła wód mineralnych (główna miejscowość turystyczna Soczi) - i centralny rozciągający się od zachodnich granic Rosji do Uralu, w którym ośrodkami turystycznymi są Moskwa i Petersburg.

Moskwa – stolica Rosji z ponad 10 milionami mieszkańców, jest jednym z największych miast świata. Przez całe stulecia była wielkim ośrodkiem kultury rosyjskiej, była także symbolem radzieckiego imperium. Należy do najciekawszych ośrodków turystycznych Europy. Miasto zostało zbudowane na planie koncentrycznym, w samym centrum miasta znajduje się Kreml, a wokół niego rozchodzą się dzielnice przecięte kolistymi obwodnicami śródmiejskimi. Głównym i najbardziej znanym punktem Moskwy jest Plac Czerwony wraz z Kremlem. Kreml to ośrodek władzy na przełomie stuleci – książęcej, carskiej, radzieckiej i współczesnej rosyjskiej oraz największa i najbardziej rozpoznawalna budowla Rosji. Będąc w Rosji z pewnością powinniśmy zobaczyć wysoką wieżę – dzwonnicę (80m wysokości), zwaną Iwan Wielki, pałac carski – Tieriemnyj Dworiec, cerkiew Dwunastu Apostołów, Pałac Senatu, oraz Pałac Kremlowski z XIX w. Najpiękniejszą moskiewską świątynią jest – Sobór Pokrowski (Wasyla Błogosławionego), z charakterystycznymi, barwnymi cebulami wież. Warto także zobaczyć Klasztor Nowodziewiczy, a także bogato zdobiony XVIII – wieczny Rpałac w Ostankino, ponadto klasycystyczny gmach Akademickiego Teatru Wielkiego (Bolszoi), Moskiewskie Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina oraz Galerię Trietiakowską. Galeria Trietiakowska to muzeum sztuk plastycznych w Moskwie założone w 1856r. przez kupca Pawła Trietiakowa. Muzeum posiada jedną z największych na świecie kolekcji dzieł rosyjskich sztuk pięknych, głównie malarstwa.

Godnym uwagi jest także zespół historyczno – architektoniczny, tzw. Zołotoje Kolco. Są to pełne zabytków "miasta – muzea", położone w pobliżu Moskwy – Suzdal, Zagorsk, Władimir, a także historyczne ośrodki dawnej Rusi – Jarosław, Nowogród Wielki, Smoleńsk, Psków.

Nie sposób, będąc w Rosji, nie zwiedzić Sankt Petersburga. Sankt Petersburg zwany jako "Północna stolica Rosji" jest jednym z najwspanialszych zespołów urbanistycznych świata i została ogłoszona przez UNESCO ósmym najbardziej atrakcyjnym turystycznie miastem świata. Najwspanialszym muzeum Sankt Petersburga jest otwarty w 1764 r. Ermitaż, który położony jest nad rzeką Newą, między Nadbrzeżem Pałacowym a placem Pałacowym. Ermitaż to największa na świecie kolekcja dzieł sztuki znajdująca się w pięciu pałacach – Zimowym, Małym Ermitażu, Wielkim Ermitażu, Nowym Ermitażu i Teatrze Ermitażowym. W zbiorach tych znajdują się m.in. prace Leonarda da Vinci, Michała Anioła, Rafaela, Tycjana, Rembrandta, Rubensa i francuskich impresjonistów. Ermitaż to z francuskiego pustelnia, to właśnie tutaj caryca Katarzyna II spędziła wiele czasu na samotnych rozmyślaniach. Niewielu ludzi miało dostęp do tego pałacu. Sama caryca mówiła, że tylko ona i myszy mogą zachwycać się bogactwami Ermitażu. Obecnie Ermitaż stanowi jedno z największych i najbogatszych muzeów świata. Łącznie muzeum posiada dziś ponad 3 mln eksponatów, jednak większość z nich nie jest udostępniana dla turystów, poza wystawami okresowymi. Mimo to, aby zobaczyć tylko te prezentowane, najważniejsze dzieła sztuki, na zwiedzanie Ermitażu należy przeznaczyć co najmniej dwa dni, ponieważ cały szlak mierzy blisko 25 km. Jednak w razie potrzeby przewodnicy ograniczają czas zwiedzania do kilku godzin, pokazując tylko "wyciąg" z bogactw Ermitażu.

W Sankt Petersburgu powinniśmy także zobaczyć Twierdzę Pietropawłowską, Wielki Pałac Peterhof, Wielki Pałac w Carskim Siole, Pałac Admiralicji, Sobór Izaaka Dalmatyńskiego, Miedzianego Jeźdźca, Plac Pałacowy, Sobór Smolny czy Krążownik "Aurora".

Komentarze

Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012