Rumunia

Fakty

- Hymn: Przebudź się, Rumunie

» Geograficzne

- Powierzchnia: 238 391 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 22 215 421

- Gęstość zaludnienia : 91 osób/km²

- Języki: rumuński, węgierski

» Ekonomiczne

- Waluta: lej

Rumunia

Rumunia to kraj, który przecięty jest biegnącymi wielkim łukiem Karpatami Wschodnimi i Południowymi. Od gór tych rozpościerają się urodzajne niziny, które wykorzystywane są głównie pod uprawę rolną. Tereny na poludnie od Karpat to słynna historyczna Wołoszczyzna, obejmująca Nizinę Wołowską ciągnącą się aż po Mołdawię. Natomiast tereny wybrzeża Morza Czarnego to dużo miejscowości turystycznych oraz licznych znajdujących się tam uzdrowisk.

Rumunia to bez wątpienia jeden z atrakcyjniejszych turystycznie krajów Europy, choć jeszcze nie doceniany i niezbyt dobrze poznany. Po dziesięcioleciach zastoju dynamicznie rozwija się infrastruktura turystyczna, drogi, hotele, ochrona zabytków, dóbr kultury i przyrody. Kraj jest bezpieczny i otwarty na turystów, zyskał swoją popularność dzięki produkcji filmów o brutalnym, panującym tu kiedyś Księciu Drakuli, przedstawianym w filmach jako wampir. Rumunia posiada na swym terytorium znaczną część Karpat oraz dysponuje pięknymi plażami nad ciepłym czarnomorskim wybrzeżu, które zachęca do spędzenia na nim wakacji. Jej bogactwo kulturalne i tradycje sprawiają, że kraj ten jest niezwykle atrakcyjny dla podróżnych oraz turystów szukających wypoczynku. Chociaż Rumunia to kraj różnorodny pod względem tradycji, obyczajów, folkloru to jednak jedno jest wspólne dla wszystkich regionów – niemal legendarna już gościnność.

Ludność Rumunii nie jest jednolita narodowo, chociaż duża jej część to etniczni Rumunii. Inną silną grupę etniczną w Rumunii stanowią Węgrzy i Romowie.

Rumunia dzieli się na: Rumunię Północną, gdzie znajdziemy wspaniałe zabytki historii takie jak słynne "malowane klasztory", wspaniale wtopione w krajobraz budowle ludowe, bogaty folklor. Na tych terenach znajduje się kraina Maramuresz słynąca z żywego folkloru i tradycji ludowych. Znajdziemy tu wiejskie drewniane strzeliste cerkwie, ozdobne, rzeźbione bramy i zagrody a także noszone na co dzień stroje ludowe.

Rumunia Północna to kraina Wołoszczyzny ze stolicą państwa Bukaresztem. Ciekawe miasta to Turnu Severin, Craiova, Tirgu Jiu, Trigoviste i Ploiesti.

Wschodnia Rumunia to ciekawy region Neamt z historycznymi klasztorami, uzdrowisko Slanic Moldova. We Wschodniej Rumunii znajdziemy także kurorty wypoczynkowe Mamaia, Eforia, Costinesti, Neptun, Jupiter, Mangalia. Wschodnia Rumunia to także kraina Dobrudża – głównym miastem i portem jest Konstanca.

Natomiast Zachodnia Rumunia to region Siedmiogrodu i Transylwanii. Znajdziemy tu wspaniałe średniowieczne miasta – Sybin, Medias, Sigiszoara i inne, z unikalnymi saskimi warownymi kościołami i grodami wiejskimi. Znajdziemy tu także wiele twierdz i zamków np. Hunedoara, Bran.

Stolicą kraju jest Bukareszt. Choć Bukareszt nie jest miastem, w którym można się zakochać od pierwszego wejrzenia, to spacerując po bulwarach i ulicach, można odkryć inne, ciekawsze oblicze Bukaresztu: zabytkowe cerkwie i klasztory, wspaniałe eklektyczne i neoklasycystyczne budowle oraz liczne ogrody i parki. Także nie bez powodu stolica Rumunii była nazywana Małym Paryżem. Twórcy pałaców i kamienic wzorowali się na XIX wiecznej architekturze francuskiej, a wiele z nich zaprojektowali mistrzowie znad Sekwany. Symbolem więzi obu krajów jest Łuk Triumfalny na północnych krańcach miasta, do złudzenia przypominający paryski pierwowzór. W Bukareszcie możemy zwiedzić XVI wieczną cerkiew Curtea Veche i klasztor Marcuta i Mihai Voda, cerkiew Patroarchy, Cretulescu, kościół Św. Jana, pałac Mogosoaia, Biserica Patriarhei (główny kościół rumuńskiego prawosławia), Pałac Parlamentu, a także wspomniany łuk triumfalny "Arcul de Triumf". Interesujące i warte odwiedzenia jest także Narodowe Muzeum Historyczne, posiadające bogatą kolekcję dzieł sztuki od neolitu po współczesność. Warto także odwiedzić któryś z parków i ogrodów np. Cismigiu Gardens oraz Wiejski Skansen znajdujący się na przedmieściach miasta.

Warto zobaczyć także miasto Jassy, które jest po Bukareszcie największym miastem Rumunii oraz jednym z ważniejszych ośrodków kulturalno – naukowych i przemysłowych. W centrum dominuje XIX – wieczna zabudowa z wieloma zabytkami. W Jassach zwiedza się przede wszystkim świątynie i muzea – na największą uwagę zasługuje cerkiew Trzech Hierarchów oraz muzeum historyczne i etnograficzne. Poza tym warto zobaczyć imponujący Pałac Kultury i jeden z monastyrów oraz przyjrzeć się XIX wiecznym kamienicom i reprezentacyjnym budynkom.

Komentarze

Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012