San Marino

Fakty

- Hymn: Hymn Narodowy

» Geograficzne

- Powierzchnia: 61,6 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 30 013

- Gęstość zaludnienia : 487 osób/km²

- Języki: włoski

» Ekonomiczne

- Waluta: euro

San Marino

San Marino jest jednym z najmniejszych państw Europy, o powierzchni 61,6 km kwadratowych. Jest położone w północno – wschodniej części Półwyspu Apenińskiego na płaskowyżu należącym do Apeninu Toskańskiego, pomiędzy regionami Emilia Romania i Marche w odległości 22 km od położonego nad Adriatykiem Rimmini. Śródziemnomorski klimat San Marino charakteryzuje się ciepłymi latami i łagodnymi zimami.

Nazwa państwa pochodzi od św. Marinusa, który w IV wieku założył wspólnotę chrześcijańską na Monte Titano (Górze Tytana), gdy uciekał on przed prześladowcą chrześcijan – cesarzem rzymskim Dioklecjanem, ukrył się właśnie na szczycie Monte Titano. Monte Titano to najwyższy szczyt San Marino o wysokości 749m. n.p.m.

Wspólnota ta stał się zalążkiem późniejszego miasta i państwa. Większość powierzchni kraju zajmuje masyw Monte Titano, opadający stromym urwiskiem ku północno – wschodniej nizinie nadmorskiej. Trudno dostępne tereny chroniły je przez dłuższy czas przed wrogimi najazdami.

Mieszkańcami San Marino są Sanmaryńczycy (80%) oraz Włosi (19%) i inni (1%). Jednymi z najważniejszych dziedzin gospodarki miasta – państwa jest masowa produkcja pamiątek dla turystów i znaczków pocztowych dla kolekcjonerów. Republika ma własną mennicę, drukuje własne znaczki pocztowe i utrzymuje tysięczną armię. Do San Marino można łatwo dostać się z pobliskich miast włoskich kurortów: Rimini, Pesaro czy Urbino. Ze względu na małe rozmiary Republiki San Marino najlepszym sposobem na jej poznanie jest korzystanie z roweru, skutera lub urządzenie sobie pieszej wycieczki.

Głównym miastem i stolicą kraju jest San Marino. Stolica jest największą atrakcją turystyczną. W miasteczku zachowały się ruiny budowli, wiele średniowiecznych domów, placów i fortyfikacji. Gród otaczały mury obronne z licznymi bramami i basztami. Natomiast powyżej grodu, na trzech wierzchołkach Góry Titano zbudowano obronne zamki połączone murami.

Oprócz tego miasto San Marino Posiada ciekawe zabytki m.in. pozostałości murów obronnych (XIII – XIV wiek), twierdzę La Cesta z XV wieku, pałace: Valloni (XV, XVII wiek) i del Governo z XIX wieku oraz kościoły: San Francesco, San Pietro i San Martino a także zamek czy Pałac Rządowy. Ponadto efektownie prezentuje się Muzeum Figur Woskowych. Poza tym można zajrzeć do Muzeum Filatelistyczno – Numizmatycznego, które znajduje się na Piazza Belzotti oraz do kilku innych miejsc eksponujących dawne zbroje. Można także poprosić o ostemplowanie paszportu za jedyne 1,03 Euro – można tego dokonać u celników przy przejściu granicznym lub w biurze informacji turystycznej (Contrada del Collegio). Ponadto ogromną atrakcją związaną z Sam Marino jest odbywający się tu barwny festiwal "Medieval Days" czyli "Dni Średniowiecza". Z okazji tego święta odbywają się tu liczne koncerty i turnieje, np. kuszniczy oraz koncert muzyki średniowiecznej, liczne parady, w czasie których uczestnicy przebierają się w średniowieczne stroje.

Z kolei drugim co do wielkości miastem w państwie jest Borgo Maggiore, wcześniej nazywanym Mercatale (Rynek). Obecnie nadal jest jedną z najważniejszych miejscowości handlowych.

Kolejne miasto to Acquaviva – jedno z 9 miast w San Marino, zawdzięczające nazwę ważnemu źródłu u stóp pokrytej lasem sosnowym Góry Montecerreto. Na górze znajduje się jeden z piękniejszych torów motokrosowych. W dolinie nad brzegami rzeki San Marino znajduje się Gualdicciolo, dość istotne centrum przemysłowe.

Z kolei Chiesanuova jest jednym z 9 zamków położonych na terenie San Marino. Zamek (miasto) jest na wysokości 450 m w południowo – zachodnim San Marino i graniczy z zamkiem Fiorentino i San Marino od zachodu, oraz Republiką Włoską od wschodu.

Komentarze

Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012