Serbia

Fakty

- Hymn: Sprawiedliwy Boże

» Geograficzne

- Powierzchnia: 88 361 (z Kosowem) km²

» Populacja

- Ilość ludności: 10 159 046

- Gęstość zaludnienia : 106 osób/km²

- Języki: serbski

» Ekonomiczne

- Waluta: dinar serbski

  Serbia

  Serbia to najmłodsze państwo środkowo – południowej Europy, powstałe 5 czerwca 2006 roku po rozpadzie państwa Serbii i Czarnogóry. Stolicą nowego państwa Serbii jest Belgrad. Serbia graniczy z Węgrami od północy, Rumunią i Bułgarią na wschodzie, Macedonią i Albanią na południu oraz Czarnogórą, Chorwacją i Bośnią i Hercegowiną za zachodzie. Kraj nie posiada dostępu do morza, jednak dzięki Dunajowi możliwa jest żegluga do innych miast Europy Środkowej i Wschodniej oraz do Morza Czarnego.

  Ludność Serbii to głównie Serbowie, chociaż zamieszkują jej tereny również Albańczycy, Węgrzy, Bośniacy, Romowie, Chorwaci, Czarnogórcy i Bułgarzy. Serbia podzielona jest na regiony Kosowo, Metohija, Wojwodina oraz Centralna Serbia. Serbia będąc w znacznej części doliną Morawy, określana jest jako "skrzyżowanie między wschodem a zachodem", co stanowi jedną z przyczyn jej burzliwej historii i wojen.

  Turyści przybywający do Serbii często odwiedzają Belgrad i Nowy Sad. Belgrad jest miastem długiej historii, liczącej około 7000 lat.

  Belgrad leży na południowej krawędzi Karpat, w miejscu, gdzie Sawa wpada do Dunaju. To właśnie Sawa oddziela Stare Miasto (Stari Grad) od Nowego Belgradu, gdzie znajduje się znany bulwar Kneza Mihailova, który prowadzi do wzgórza Kalemegdan. Nazwa Kalemegdan pochodzi z języka tureckiego i oznacza "pole walki". Na tym kilkudziesięciometrowym wzniesieniu znajdują się resztki kamiennej twierdzy (Beogradska tvrdava).

  Miasto można podzielić na 3 części: Zemun, Novi Beograd i Stari Grad czyli wspomniane Stare Miasto. Zemum był niepodległym miastem należącym do Austro – Węgier, toteż architektura miasta podobna jest do austriackiej. Novi Beograd (Nowy Belgrad) to nowoczesna część miasta. Stari Grad to stara część miasta usytuowana po drugiej stronie Sawy. To tam powstało miasto i tam znajduje się słynny Kalemegdan. Przechadzając się tam znajdziemy pozostałości rzymskiej twierdzy, oraz twierdzę Kalemegdan wybudowaną w latach 1717-1738.

  Prawie 400 letnią obecność Turków w Serbii podkreślają m.in. XVII wieczny meczet Bajrakli, który później przebudowany był w XIX wieku. Znajdują się tu również piękne cerkwie z XVIII – XIX wieku, a do najpiękniejszych z nich należy bazylika Sveti Sava – która jest jedną z największych cerkwi na świecie.

  Na wschód od miasta znajduje się Dolina Morawska, słynny "szlak stambulski", prowadzący z Turcji do Europy Środkowej. Na skrzyżowaniu dróg powstało miasto, które przez wiele wieków stanowiło ognisko zapalne Półwyspu Bałkańskiego. Belgrad był niegdyś węgierską twierdzą zamykającą imperium osmańskiemu drogę do Europy. Będąc w Belgradzie powinniśmy także zobaczyć Muzeum Narodowe oraz Muzeum Etnograficzne, które pomoże poznać bałkańską kulturę.

  Następnym ciekawym miastem jest Nowy Sad. To miasto w północnej Serbii położone nad Dunajem, stanowiące stolicę regionu Wojwodina. Główną atrakcją miasta jest znajdująca się tutaj na brzegu Dunaju forteca Petrovaradin wzniesiona w latach 1699 – 1780, zwana "Gibraltarem Dunaju", zaprojektowana przez francuskiego architekta Vaubana. Prowadzą do niej schody, biegnące obok wielkiego kościoła, położonego w nowej części miasta. Dziś na terenie warowni mieści się luksusowy hotel, restauracja oraz dwa małe muzea. W podziemiach warowni ciągnie się 16 km korytarzy i różnych pomieszczeń; można je zwiedzać jedynie w grupach.

  Wartym zobaczenia jest również piękny Ratusz położony na Placu Wolności. W pobliżu Nowego Sadu znajduje się także niskie pasmo górskie Fruszkiej Gory, które zachęca turystów do spacerów oraz aktywnej formy wypoczynku. Serbia posiada także kilka interesujących Parków Narodowych. Najbardziej popularne to Djerdap, Kopaonik, Tara, Sar Planina oraz Fruska Gora.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012