Słowacja

Fakty

- Hymn: Nad Tatrami się błyska

» Geograficzne

- Powierzchnia: 49 035 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 5 455 000

- Gęstość zaludnienia : 111 osób/km²

- Języki: słowacki

» Ekonomiczne

- Waluta: euro

Słowacja

Słowacja to kraj położony w środkowej Europie na powierzchni zajmującej 48 tys. km kw. Jej sąsiadami jest Polska, Czechy, Ukraina, Węgry i Austria.

Ten niezwykły górzysty kraj leżący w zdecydowanej części na obszarze Karpat, posiada niezwykle świeżą historię państwowości. Jego niewielka część znajduje się na Nizinie Węgierskiej. Postrzępione szczyty Karpat, spękane rozpadlinami i kotlinami znacznie różnią się od siebie pod względem krajobrazowym i wysokościowym. Rzeki przepływające przez kotliny tworzą malownicze przełomy.

Najwyższe górskie pasmo Słowacji leży na pograniczu z Polską – Tatry; z najwyższym szczytem tych gór Gerlach(2665 m.n.p.m.) jest jednocześnie najwyższym szczytem Słowacji. Wysokogórski obszar Tatr to jedyne miejsce z turniami i głębokimi dolinami polodowcowymi. Najsłynniejszym szczytem Tatr w Słowacji jest Krywań (2497 m.n.p.m), na który co roku odbywają się marsze patriotyczne. Popularne tereny narciarskie znajdują się w łagodniejszym paśmie Niżnych Tatr. Niezwykle malowniczym miejscem jest Mała Fatra. Tereny choć sporo niższe od Tatr, wyglądają zupełnie podobnie. Wielka Fatra choć znacznie niższa swoją nazwę zawdzięcza rozległemu terytorium na jakim się znajduje, a na jej niedostępne tereny zapuszczają się tylko wyprawni turyści. Wiele wierzchołków pozostałych pasm Karpat ma pochodzenie wulkaniczne i nie wyrasta poza wierzchołki porastających je lasów. Niezwykłym miejscem w paśmie Rudaw Słowackich jest Polana, czyli powulkaniczne zapadlisko.

Słowacja leży w strefie klimatu umiarkowanego z przewagą mas powietrza kontynentalnego o łagodnych porach roku. Najniższe temperatury zimą od -3 do -5o C, latem kształtują się na poziomie 15-20o C. Ilość opadów na terenie Słowacji uzależniona jest od regionu. W górach opady są czterokrotnie wyższe niż na terenach niższych.

Wszystkie rzeki Słowacji znajdują swoje ujście w Dunaju biegnącym po granicy miedzy Słowacją i Węgrami. Niezwykle ważne znaczenie komunikacyjne ma rzeka Wag. Naturalne jeziora Słowacji występują tylko w regionie Tatr. Dwa duże jeziora to leżące u stóp Tatr Liptowskie Morze oraz położone na pograniczu z Polską jezioro Orawskie.

Największymi walorami Słowacji są jej dzikie górskie przestrzenie z dziewiczą przyrodą.

Krajobrazy związane z wapieniami należą do jednych z najpiękniejszych w regionie. W nich tworzą się jaskinie z malowniczymi naciekami (Demianowskie Jaskinie). Z najliczniej występujących jaskiń słynie Słowacki Kras.

Słowacki Raj to miejsce występowania głębokich wąwozów z malowniczymi wodospadami. Pomimo braku dostępu do morza jest to najchętniej odwiedzany kraj przez turystów uwielbiających górskie przestrzenie. Turystycznie ciekawe wierzchołki Tatr czy Beskidów dostarczają przyjezdnym niezapomnianych wrażeń.

Pierwotnie tereny Słowacji zajmowały plemiona celtyckie i germańskie. W VI wieku ziemie te pobili Słowianie tworząc państwo Wielkomorawskie. Po jego upadku w X wieku Słowacja na długi czas dostała się pod panowanie Węgier.

Najpiękniejszym miastem Słowacji i jednocześnie jego stolicą jest Bratysława. Pomimo wielu lat unowocześniania jego budynków i infrastruktury nadal można odnaleźć w niej wiele ciekawych zabytków. Zamek bratysławski jest dzisiaj siedzibą Słowackiej Akademii Nauk. W jego murach stworzono Muzeum Słowackiej sztuki i kultury. U stop wzgórza zamkowego rozciąga się Bratysławskie Stare Miasto, na którym można obejrzeć katedrę św. Marcina, w której koronowano królów słowackiej krainy. Z kolei piękne gobeliny można obejrzeć w pałacu Mirbachów. Mieszanką architektoniczną okresu baroku, gotyku i renesansu jest kościół Franciszkanów. Ze szczątków murów obronnych miasta zachowała się barokowa wieża Michalska.

Komentarze

Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012