Słowenia

Fakty

- Hymn: Toast

» Geograficzne

- Powierzchnia: 20 273 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 2 039 399

- Gęstość zaludnienia : 99 osób/km²

- Języki: słoweński

» Ekonomiczne

- Waluta: euro

Słowenia

Słowenia jest niewielkim państwem zajmującym zaledwie 20,3 tys. km kwadratowych powierzchni. Kraj ten leży pomiędzy Chorwacją, Węgrami, Austrią i Włochami. Na krótkim odcinku, w pobliżu nasady Półwyspu Istria dochodzi do Morza Adriatyckiego.

W ukształtowaniu terenu Słowenii dominują góry i wyżyny. Północno – zachodnią część kraju zajmują Alpy Julijskie z najwyższym szczytem Triglav (2863m. n.p.m.) Prawie połowę kraju zajmują lasy, sprawiając, że Słowenia to jedno z najbardziej zielonych państw w Europie i na świecie.

Większość mieszkańców Słowenii to Słoweńcy, chociaż jest mały procent Serbów i Chorwatów oraz Bośniaków.

Klimat Słowenii jest znacznie zróżnicowany, w zachodniej części kraju śródziemnomorski, a na północnym zachodzie górski, w kotlinach i na pozostałym obszarze umiarkowany kontynentalny. Najcenniejszy obszar naturalnego krajobrazu znajduje się w Alpach Julijskich. Utworzono tu Triglavski Park Narodowy. W Parku występują jeziora glacjalne, liczne wodospady oraz bogata flora i fauna.

Największym miastem i stolicą kraju jest Lublana. Do ważnych miast należy Maribor, Kranj, Celje, Velenje, Koper, Novo Mesto, Ptuj. Najstarsze miasta Słowenii zostały założone w czasach rzymskich. Są to: Lublana, Celje, Kranj, Skofja Loka.

W Słowenii najbardziej atrakcyjnie turystycznie są tereny nadmorskie z zabytkowymi miastami – Piran, Koper, Portoroż, ośrodki górskie takie jak Bled, Kranjska Gora, Jesenice, a także stolica Lublana oraz uzdrowiska Radenci i Smarjetske Toplice.

Lublana mimo niewielkich rozmiarów jest najludniejszym i największym miastem, a także polityczną, gospodarczą i kulturalną stolicą Słowenii Turyście, który miał okazję zobaczyć wcześniej inne, wielkie stolice europejskie, trudno będzie w to uwierzyć. Na pierwszy rzut oka wcale nie wygląda na ośrodek przemysłowy o ogólnokrajowym znaczeniu, a raczej niewielkie, samowystarczalne miasteczko. Spacer po Lublanie warto rozpocząć od przepięknego Presernovego trgu (plac Preserena), łączącego śródmieście ze starówką. Pośrodku placu stoi pomnik Preserena (1905) zaprojektowany przez Maksa Fabianiego i Ivana Zajca dla uczczenia najważniejszego poety Słowenii.

Znajdujący się na wysokim wzgórzu XII wieczny zamek Ljubljanski Grad to jedna z atrakcji turystycznych miasta. Roztacza się stąd wspaniały widok na Stare Miasto i śródmieście na przeciwnym brzegu rzeki. W odrestaurowanej kaplicy św. Jerzego można podziwiać płaskorzeźby, freski i tarcze herbowe książąt Carnioli. A w stojącej w południowym skrzydle Wieży Pięciokątnej organizowane są ciekawe wystawy.

Inne atrakcje miasta to 14 mostów na rzece Lublanicy np. Zmajski – Smoczy i Tromostovje – Trzy Mosty. Ponadto ratusz z XV – XVIII wieku, przed którym można podziwiać piękną fontannę, a także piękna katedra. W mieście znajdziemy także wiele gotyckich i barokowych kościołów i klasztorów np. św. Jakuba, św. Mikołaja, Urszulanek. Ciekawie prezentuje się także Muzeum Narodowe (Narodni Muzej), które eksponuje interesujące zbiory historyczne, archeologiczne i etnograficzne. Na uwagę zasługuje także Galeria Narodowa (Narodna Galerija) wraz z jej bogatymi zbiorami sztuki krajowych twórców.

Z kolei Piran jest najchętniej odwiedzanym miastem słoweńskiego wybrzeża, malowniczo położonym na samym cyplu wąskiego półwyspu, będącego najdalej na zachód wysuniętym punktem słoweńskiej Istrii. Piran to starożytna osada, której nazwa pochodzi prawdopodobnie od greckiego słowa "pyr" co oznacza ogień.

Natomiast miasto Koper jest także często odwiedzane. Ten największy ośrodek na wybrzeżu jest nie tylko jedynym portem Słowenii i austriackim oknem na morze, lecz również prężnym ośrodkiem przemysłowo – handlowym. Centralnym punktem Starego Miasta jest Titov trg – przepiękny, gotycko – renesansowy plac z wyraźnymi wpływami architektury weneckiej. Nadmorska przystań i niewielka miejska plaża są usytuowane na północny zachód od placu. Niezwykle rozrywkowym kurortem w Słowenii jest Portoroż, położony w piaszczystej zatoce, 5 km na południowy wschód od Piranu. "Port róż" to miasto wielkich hoteli, restauracji, barów, agencji podróży, sklepów, dyskotek, płatnych plaż oraz turystów. Portoroż jest tak dobrze odrestaurowany, że wygląda jakby zbudowano go całkiem niedawno. Większość zabudowy wzdłuż Drogi Nadmorskiej pochodzi z późnych lat 60. i 70. XX stulecia, ale już od XIII wieku istniała tu osada. Plaże Portorożu, łącznie z tą największą na 6 tys. osób, są strzeżone i płatne – od kwietnia do września i czynne są w sezonie od 8.00 do 20.00. W upalne dni opalają się tu setki ludzi. Są tu zjeżdżalnie, prysznice, krzesełka i parasole, a więc wszystko czego trzeba do beztroskiego wypoczynku.

Komentarze

Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012