Sycylia

Fakty

» Geograficzne

- Powierzchnia: 25 710 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 5 036 666

- Gęstość zaludnienia : 195,1 os./km²

  Sycylia

  Natura i historia uczyniły z Sycylii wyspę niesamowitych i uderzających kontrastów. Ta największa na Morzu Śródziemnym wyspa była niegdyś największym ośrodkiem starożytnego świata. Ze względu na swoje położenie na jej terenach odbywały się największe najazdy, ale równie to właśnie tutaj spotykały się ze sobą największe cywilizacje.

  Jednym z najciekawszych miast wyspy jest Palermo. Warto, zatem odwiedzić to niezwykle ciekawe miejsce, a szczególnie jeden z najważniejszych portów Sycylii. Metropolia usytuowana jest w szerokiej zatoce pomiędzy Capo Zafferano na południu i Monte Pellegrino zwane przez Goethego "najpiękniejszym cyplem świata" na północy. Odwiedzając Palermo warto rozpocząć jego zwiedzanie od Plazmo dei Normanni, jest to wspaniała budowla zamkowa z okresu normandzkiego. Współcześnie znajduje się tam siedziba parlamentu Sycylijskiego. Budowla warta odwiedzenia ze względu na wspaniałe sale oraz upiększające je mozaiki zdradzające wpływy Wschodu. Z tego miejsca rozpoczyna się najważniejsza arteria na Palermo kierując się ku centrum starego miasta. W miejscu tym w architekturze króluje barok odzwierciedlający się w czterech pomnikach zrobionych fontannami bogatych w ciekawe posągi. Równie ciekawa fontanna stoi na pobliskim Piazza Pretoria. Do niedawna plac ten nosił przydomek "Plac wstydu" z powodu rzeźb nagich postaci dokazujących w basenie z marmuru. Tą niezwykłą atrakcję odnowiono w 2004 roku na pamiątkę jej powstania. Na placu tym znajduje się inne ciekawe, warte obejrzenia miejsce a dokładnie budynek stanowiący kościół cysterski. Po zakończeniu prac renowatorskich otworzono dla zwiedzających Palermo Oratorio di Santa Zita oraz pobliskie Oratorio di San Domenico.

  Niedaleko od tego miejsca turysta doświadcza słów geografa al-Idrisi, kiedy ten opisując Palermo użył słów „miasto obracające głowami”. W miejscu tym bowiem wchodzimy w epokę normandzką a oczom ukazują się dwa wspaniałe kościoły. Pierwszy La Martorana którego ozdabia wspaniała bizantyjska mozaika oraz drugi zabytek architektury San Cataldo na którym zachowały się trzy mauretańskie kopuły. Ciekawostką jest to, że siostry zakonne z Martorany zasłynęły przysmakiem marcepanowym w kształcie owoców. Niedaleko od placu usytuowana jest niezwykła dzielnica Albergheria i choć jest to miejsce lekko zapuszczone emituje ona cząstkę uroku starego Palermo. W samym centrum dzielnicy znajduje się wspaniały zabytek średniowiecznej architektury zielony kościółek San Giovanni degli Eremiti. Pięć saraceńskich kopuł stanowi jednoznaczną pamiątkę po tych czasach, kiedy Palermo słynęło w X wieku aż 500 meczetów.

  Kalsa to dzielnica o najburzliwszej historii o czym świadczą ruiny XIV twierdzy katalońsko gotyckiej Palazzo Chiaramonte. W twierdzy tej w XVII wieku znajdowała się główna siedziba inkwizycji. Obecnie miejsce to poddawane jest pracom renowatorskim.

  W pobliskim starożytnym porcie znajduje się cudo starożytnej architektury sakralnej kościół Santa Maria della Catena. Przy głównej arterii Palermo znajduje się budynek, w którym swoją siedzibę ma galeria sztuki Palermo. W niej zobaczyć można ciekawe prace malarskie z okresu średniowiecza.

  Końcówkę zwiedzania warto poświecić na zobaczenie klasycznego włoskiego ogrodu zaprojektowanego w 1777 roku z zachowaniem rygorystycznej symetrii. Villa Giulia zachęca wiec przybyłych na spacer wśród swoich włoskich alei. Niedaleko ogrodu znajduje się Orto Botanico, w którym podziwiać można niezwykłe egzotyczne rośliny i rzadkie drzewa w cieniu, których odpoczywał swego czasu Goethe. Foro Italiko to esplanada prowadząca do starego portu Cali. Pomimo swojego malowniczego uroku miejsce to już dawno przestało służyć celom handlowym. Nadal jednak służy on rybakom do cumowania ich niezwykle barwnych łodzi. W centrum Palermo znajdują się galerie handlowe i najelegantsze sklepy. Wspaniała atmosfera miasta uwidacznia się nawet na placu targu spożywczego Vucciria, a także na przedmieściach miasta we wspaniałym zabytku Castello di Zisa, stanowiącym pamiątkę po świetności tego miejsca jako środka świata starożytnego.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012