Szwajcaria

Fakty

- Hymn: Psalm Szwajcarów

» Geograficzne

- Powierzchnia: 41 290 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 7 725 200

- Gęstość zaludnienia : 186 osób/km²

- Języki: niemiecki, francuski, włoski

» Ekonomiczne

- Waluta: frank szwajcarski

Szwajcaria

Szwajcaria jest krajem śródlądowym, górzysto – wyżynnym o powierzchni zaledwie 41 tys. m2. Kraj ten leży w środkowej części łuku Alp i zajmuje jego część wewnętrzną i północną. Poza Alpami obejmuje Wyżynę Szwajcarską i góry Jura. W granicach Szwajcarii znajdują się Alpy Zachodnie i niewielka część Alp Wschodnich.

Szwajcaria to jedyny kraj na świecie, gdzie są aż cztery języki narodowe: niemiecki, francuski, włoski i romansz – to jeden z języków retoromańskich, którym posługuje się lokalna ludność. Ludność zamieszkująca Szwajcarię podzielona jest na Niemiecką (63,7%), Francuzką (20,4%), Włoską (6,5%) i inne mniejszości, zaś co ciekawe rodowitych Romansz jest zaledwie 0,5%. Szwajcaria słynie również z bardzo dobrych szkół wyższych, gdzie wykłada się głównie w językach niemieckim i francuskim, a także i po angielsku.

Jest to kraj z wieloma bogatymi tradycjami turystycznymi, sięgającymi początku XIX wieku. Kraj ten jest odwiedzany corocznie przez około 12- 15 milionów turystów. Głównym walorem Szwajcarii są Alpy z cieszącymi się międzynarodową renomą ośrodkami sportów zimowych. Ponadto dużym powodzeniem cieszą się miasta mające wiele zabytków – Genewa, Zurych, Bazylea, Berno, Lozanna, Lucerna, Lugano i Sankt Gallen.

Stolica Szwajcarii – Berno jest także stolicą kantonu Berno. Jest siedzibą rządu, parlamentu, urzędów federalnych i kantonalnych oraz biur wielu organizacji międzynarodowych. W Bernie zachował się zabytkowy zespół staromiejski. Do ciekawych zabytków stolicy należy późnogotycka, wzniesiona w latach 1421 – 1575 bazylika Św. Wincentego oraz dwie stare wieże – symbol miasta. Są także zabytkowe późnogotyckie budowle mieszczańskie i charakterystyczne, ozdobne studnie. Atrakcją turystyczną są muzea. Stolica posiada również uniwersytet założony w 1834 roku. Średniowieczny charakter miasta nadaje Wieża Zegarowa z pięknym zegarem z 1530 roku. Ponadto nad brzegiem rzeki Aare (nad którą położona jest Szwajcaria i jej stolica Berno) można zwiedzać Barengraben – Niedźwiedzie Jamy. Są one schronieniem niedźwiedzi, które stały się symbolem miasta.

Powodzeniem wśród turystów cieszy się także Genewa, która położona jest nad rzeką Rodan i jeziorem Genewskim. Genewa jest miastem, które bardziej należy do świata niż tylko do samej Szwajcarii. Kiedy tylko pojawia się jakiś międzynarodowy konflikt, to właśnie tutaj, na neutralnym gruncie próbuje się go rozstrzygnąć.

Cenne zabytki Genewy skupiają się na Starym Mieście, położonym po lewej stronie Rodanu, między jeziorem Genewskim a rzeką Arve. Są to: katedra romańsko gotycka z XII, XIV wieku, gotyckie kościoły, ratusz z XVI, XVIII wieku, pałace z XVIII wieku , uniwersytet z XIX wieku.

Nad centrum miasta góruje ogromna, łącząca różne style architektoniczne katedra Św. Piotra. Na zachód od katedry stoi XIV wieczna Maison Tavel – najstarsza prywatna kamienica w mieście. Muzeum zajmujące kilka pięter pozwala wyobrazić sobie życie w Genewie od XIV po XIX wiek. W Pałacu Narodów siedzibę ma Organizacja Narodów Zjednoczonych, która zatrudnia w Genewie 3 tys. urzędników. Na dużą uwagę zasługują także genewskie muzea, których jest tu 8.

Zurych z kolei jest stolicą kantonu Zurych i największym miastem Szwajcarii. Leży nad jeziorem Zuryskim i wypływającą z jeziora rzeką Limmat. Większość obiektów zabytkowych skupia się na Starym Mieście, rozciągającym się po obu stronach rzeki. Na jego pejzaż składają się malownicze kręte uliczki, pasaże, XVI – i XVII – wieczne domy oraz liczące setki lat siedziby gildii, dziedzińce, podwórza i fontanny.

Ponadto znajdziemy tu największą w Europie giełdę papierów wartościowych, piękne mieszczańskie kamienice z XIII – XVIII wieku, XIII -wieczny kościół św. Piotra, który szczyci się największą tarczą zegara w Europie, a także wiele ekskluzywnych sklepów, restauracji, centrów finansowych i banków.

Natomiast Lucerna jest stolicą kantonu Lucerna i jednym z największych ośrodków hotelarstwa. Miasto, ze swym uroczym średniowiecznym centrum, jest jednym z głównych ośrodków przyciągających turystów. Lucerna – niegdyś mała wioska rybacka założona wokół drewnianego Kapellbrucke (most Kapliczny).

Najbardziej znanymi zabytkami są: ratusz z XVII wieku, barokowy kościół jezuitów i kryty most drewniany (Kappellbrucke).

Największą atrakcją turystyczną i krainą geograficzną Szwajcarii są Alpy, które zajmują ponad 60% powierzchni tego kraju. Szwajcarskie Alpy dzieli się na Alpy Berneńskie, Urneńskie i Glaryjskie. Wspaniale przygotowane stoki oraz doskonała baza hotelowa sprawiają, iż Alpy Szwajcarskie są jednym z najpopularniejszych miejsc do uprawiania sportów zimowych w Europie. Największe i ważniejsze ośrodki narciarskie to Adelboden, Cztery Doliny, Engelberg, Arosa, Meiringen – Hasliberg, Wengen i wiele innych.

Komentarze

Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012