Turcja

Fakty

- Hymn: Marsz Niepodległości

» Geograficzne

- Powierzchnia: 783 562 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 71 893 000

- Gęstość zaludnienia : 92 osób/km²

- Języki: turecki

» Ekonomiczne

- Waluta: nowa lira turecka

  Turcja

  Turcja to kraj położony na kontynencie Europejskim i Azjatyckim. Ponadto Turcja leży także na ważnym szlaku morskim, prowadzącym przez cieśniny Bosforu i Dardanele, które łączą Morze Czarne z Morzem Śródziemnym. Tureckie tereny leżące na zachód od Morza Marmara należą do Europy, natomiast obszary wschodnie zalicza się do Azji. Turcja była miejscem, gdzie rozkwitało wiele znaczących cywilizacji, jak choćby Persja, Cesarstwo Rzymskie, czy też Bizancjum. Dzięki położeniu Turcji na dwóch kontynentach udało się jej stworzyć w przeszłości jedno z największych imperiów na świecie. Już 1500 lat p.n.e. na terenach Turcji założyli swoje państwo Hetyci, a następnie Persowie i Grecy.

  Wszystkie wielkie cywilizacje zamieszkujące te tereny zostawiły po sobie wspaniałą spuściznę w postaci starożytnych budowli oraz znalezisk archeologicznych. Turcja jest znana ze swoich plaż pokrytych złotym piaskiem, a także nocnych klubów i głośnych barów, co sprawia, że jest to idealne miejsce na spędzenie urlopu. Ponadto wypoczynkowi sprzyja również klimat śródziemnomorski. W Turcji znajduje się wiele rzek i jezior, chociażby te najbardziej znane jezioro Wan i Tuz oraz rzeka Eufrat i Tygrys. Coraz większe znaczenie w Turcji ma turystyka, rozwijająca się szczególnie w zawrotnym tempie w basenie Morza Śródziemnego, gdzie powstają coraz to nowsze i wyszukane hotele i kurorty na wysokim europejskim poziomie. Magnesem przyciągającym turystów do Turcji jest Stambuł, oraz możliwość spędzenia urlopu na tureckiej riwierze – szczególnie w okolicach kurortów Antalya, Alanya oraz na wybrzeżu Morza Egejskiego. Będąc w Turcji koniecznie trzeba zobaczyć ruiny starożytnych miast greckich na zachodnich krańcach kraju czyli Troja, Pergamon, Efez, Milet, Sardes oraz gorące źródła Pamukkale z fantastycznymi tarasami z wapienia. Wiele turystów odwiedza także Kapadocję znaną przede wszystkim z charakterystycznych form tufowych tworzących księżycowy krajobraz.

  Stolicą Turcji jest Ankara. Miasto leży w środkowej części Wyżyny Anatolijskiej, na wysokości 1000 m. n.p.m. W Ankarze zachowały się ruiny rzymskich łaźni, świątynia Augusta, kolumna Juliana z III wieku, bizantyjska cytadela, kryty bazar z XV w. będący obecnie muzeum o meczety seldżuckie i osmańskie z okresu XIII – XVII w. W południowej części miasta w nowoczesnej dzielnicy znajdują się okazałe budynki rządowe oraz bogate Muzeum Starożytnych Cywilizacji i Mauzoleum Ataturka.

  Chętnie odwiedzany jest również Istambuł – dawny Konstantynopol – twierdza na siedmiu wzgórzach w czasach antycznych stanowiła centrum starożytnego świata, była też kolebką pierwszych ludzkich cywilizacji. Dzisiejszy Istambuł jest prawdziwym gigantem wśród tureckich miast – liczy około 12 milionów mieszkańców. Do najważniejszych zabytków tureckiej stolicy należą m.in.: sławny Wielki Bazar, pałac sułtanów Topkapi, Błękitny Meczet i Meczet Sulejmana oraz jedna z najsłynniejszych muzułmańskich świątyń – Hagia Sofia – Kościół Mądrości Bożej. Ta imponująca kopuła świątyni była do czasu wzniesienia bazyliki św. Piotra największą kopułą na świecie. Ponadto ciekawym obiektem jest wiszący most Europa – Azja nad Bosforem oraz 62 -metrowa słynna Wieża Galata będąca symbolem miasta. Wart uwagi jest także Nowy Meczat (Yeni Cami) z przełomu VI i VII wieku.

  Natomiast Antalya i Alanya to dwie najbardziej znane i popularne miejscowości wypoczynkowe Turcji. Antalya to najnowszy ośrodek turystyczny w Turcji, z międzynarodowym lotniskiem, oddalonym od centrum miasta o 12 km. Baza noclegowa jest doskonale rozwinięta i nawet w szczycie sezonu znajdziemy jakiś nocleg. Jednocześnie jest to miasto wąskich uliczek, drewnianych domów, starych meczetów i sklepików, z których część pochodzi z czasów rzymskich. Warto tu zwiedzić minaret Tivli Minare, klasztor Mevlevi Tekke oraz grobowce Zincirkirana Mehmeda Paszy i Nigar Hatun. Natomiast Alanya to wspaniałe, malownicze miejsce, z nowoczesnymi hotelami, przytulnymi pensjonatami i campingami. Jest to popularny ośrodek turystyczny, szczycący się piaszczystą plażą nazwaną na cześć egipskiej królowej – Plażą Kleopatry.

  Z kolei Pamukkale to miejscowość położona w dolinie Curuksu, słynie z wapiennych osadów powstałych na zboczu góry Cokelez. Ten baśniowy świat, który zachwyca turystów został objęty ochroną, gdzie utworzono w tym miejscu Park Narodowy, który objęło swoim patronatem UNESCO, wpisując go na listę światowego dziedzictwa.

  Natomiast Troja to starożytne miasto położone w Triodzie u zachodnich wybrzeży Azji Mniejszej nad rzeką Skamander. Obecnie znajdują się tam ruiny tego miasta oraz słynna replika konia trojańskiego, dzięki któremu podstępnie udało się zdobyć tą niepokonaną niegdyś twierdzę.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012