Kijów

Fakty

  Kijów

  Ukraina to państwo leżące w południowo wschodniej części Europy nad Morzem Czerwonym. Większa część kraju położona jest na terenach nizinnych poprzecinanymi wzniesieniami o charakterze wyżynnym. Południe kraju pocięte jest licznymi dolinami dopływu Dniepru. Na południowym zachodzie znajdują się Karpaty sięgające po sam Krym. Ukraiński klimat jest niezwykle umiarkowany a na południowym krańcu kraju zmienia się w klimat śródziemnomorski. Krymskie plaże przyciągaj dziś coraz większe rzesze turystów ich niezapomniany klimat oraz wspaniałe, niemalże puste plaże zachęcają swoją wyjątkowym urokiem i ciepłym klimatem. Ukraina to państwo o bardzo burzliwej historii dopiero od lat 90tych zeszłego wieku zaczyna nabierać bardziej europejskiego oblicza.

  Stolicą Ukrainy jest Kijów położony na kilku wzgórzach na prawym brzegu Dniepru. Cały teren miasta poprzecinany jest głębokimi jarami. Nazwa miasta pochodzi od legendarnego założyciela księcia ruskiego Kija, żyjącego w VI wieku. Jest to najstarszy gród powstały na wschodniej Słowiańszczyzny. W IX do XII wieku stolica Rusi Kijowskiej. Prawa miejskie miasto otrzymało w 1494-97 roku. Jednak stolicą niepodległej Ukrainy Kijów stał się dopiero w 1991 roku. Dziś jest to niezwykle ważny ośrodek przemysłowy oraz ważne miasto o profilu typowo studenckim.

  Stare Miasto znajduje się na wzgórzu zwanym Miastem Górnym z soborem św. Zofii. W czasach Jarosława Mądrego zostało otoczone murami. Wejście do miasta wiodło przez cztery bramy, z których najsłynniejsze to "Złote Wrota" powstałe w 1037 roku. Na dole wzgórza znajduje się targowa część miasta nazwana Padolem. Pomiędzy Miastem Górnym a Padolem wiedzie główna arteria miasta Kreszczatik. Nieopodal główny monastyr Kijowa Peczerska Ławra. Choć Kijów, wielokrotnie był niszczony i przeszedł okupację Radziecką zachowało się w nim wiele ciekawych zabytków. Jednym z nich jest wspomniany sobór św. Zofii zbudowany w XI – XII wieku a rozbudowany w okresie późniejszym zgodnie z architekturą barokową w XVII-XVIII wieku. Budowla ta posiada niezwykłe mozaiki Bizancjum freski z okresu Bizancjum, stanowiące niezwykle ciekawe i wartościowe źródło historyczne. Niedaleko soboru znajduje się dzwonnica i dom metropolity oraz brama Zaborowska stanowiące zabytki architektury barokowej. Kijów słynie, bowiem ze wspaniałej architektury sakralnej. Wędrując po ulicach stolicy Ukrainy spotykamy również monastyr Bratski z cerkwią św. Ducha pochodzący z XVII – XVIII wieku. W 1701 roku przy monastyrze tym powstała Akademia Kijowska. Ciekawostki sakralnej architektury z różnych epok zwracają n siebie uwagę turysty jest ich w Kijowie sporo. Warto odwiedzić również Pałac Maryjski zbudowany według projektu Rastrellego z geometrycznym założeniem ogrodowym znany pałac gubernatora. Na szczególną uwagę zasługuje cytadela zbudowana z inicjatywy Cara Piotra I a następnie rozbudowana w XVII wieku. Niestety Kijowie nie zachował się żaden kościół katolicki z wzniesionych na Padole w XVI i XVII wieku.

  Kościół św. Aleksandra przez wiele lat stanowił budynek planetarium miejskiego a następnie zwrócony wiernym w 1990 roku. Miasto jest jednocześnie centralnym węzłem komunikacyjnym. Posiada międzynarodowe lotnisko i metro. Jako siedziba władz państwowych i centrum administracyjne kraju Kijów jest także centrum ukraińskiego życia kulturalnego, co przejawia się m.in. w istnieniu licznych muzeów i teatrów.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012