Watykan

Fakty

- Hymn: Hymn Papieski

» Geograficzne

- Powierzchnia: 0,44 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 824

- Gęstość zaludnienia : 1873 osób/km²

- Języki: łacina, włoski

» Ekonomiczne

- Waluta: euro

Watykan

Watykan to najmniejsze państwo - miasto na świecie. Całe terytorium państwa watykańskiego otoczone jest ze wszystkich stron murami. W kraju znajduje się zespół pałacowo – kościelny ze słynną Bazyliką św. Piotra, placem św. Piotra, pałacem oraz wiele gmachów galerii, muzeów i budynków administracyjnych. Watykan posiada Papieską Akademię Nauk o Obserwatorium założone z XVI wieku oraz Ogrody Watykańskie. Watykan to siedziba władz kościoła katolickiego, oraz siedziba zwierzchnika wszystkich katolików czyli papieża. Watykan to głównie osoby duchowne, które są zatrudnione w Pałacu Papieskim, Bibliotece Watykańskiej oraz muzeach. Ponadto Watykan ma także swoją rozgłośnię radiową i telewizję, dworzec kolejowy, pocztę oraz unikalną mennicę, która produkuje pamiątkowe monety.

Najbardziej znanym budynkiem Watykanu jest ogromny renesansowo – barokowy kompleks Bazyliki św. Piotra. Została ona zbudowana w latach 1506 – 1626, na miejscu świątyni wzniesionej przez Konstantyna Wielkiego ok. 324 roku ma powierzchnię 23 tys. m2 i jest drugim co do wielkości kościołem na świecie i jednym z najważniejszych świętych miejsc chrześcijaństwa. Tradycyjnie uważa się, że bazylika stoi na miejscu ukrzyżowania i pochówku św. Piotra, uznawanego za pierwszego papieża, a jego grób znajduje się pod głównym ołtarzem. Bazylika jest dziełem Donato Bramantego, Rafaela i Michała Anioła, a także jeszcze kilku architektów. Imponująca kopuła w wierzchołkiem na wysokości 119 metrów jest dziełem Michała Anioła. W bazylice oraz w jej podziemiach znajdują się groby wielu papieży. Tutaj również spoczywa Jan Paweł II.

Wnętrze tej pięknej bazyliki jest bardzo bogato zdobione, w której znajduje się słynna „Pieta” Michała Anioła, wykonany w brązie średniowieczny posąg św. Piotra oraz barokowy baldachim zaprojektowany przez Berniniego.

Bezcenne zbiory o unikatowej wartości mieści także słynna Biblioteka Watykańska. Pozostałą część terytorium Watykanu tworzą pięknie utrzymane Ogrody Watykańskie.

W Watykanie warto zobaczyć także Kaplicę Sykstyńską, która mieści się w Pałacu Watykańskim i która to została ufundowana w XV wieku przez papieża Sykstusa IV. Kaplica odo tego czasu pełni funkcję prywatnej kaplicy Papieża, w której odbywają się również konklawe kardynałów, mające za cel wybór nowego papieża. Po zakończeniu budowy kaplicy Sykstus ściągnął do niej kilku wybitnych malarzy renesansu, którzy mieli wykonać dekorację ścian. Pinturicchio objął kierownictwo nad całym projektem, który przewidywał serię malowideł ukazujących sceny z życia Mojżesza, a po prawej stronie sceny z życia Chrystusa. Ścianę po lewej stronie (patrząc od strony ołtarza) zdobi 6 scen ze Starego Testamentu, a po prawej umieszczono 6 scen z Nowego Testamentu. Malowidła na suficie oraz "Sąd Ostateczny" na ścianie za ołtarzem należą do najwspanialszych arcydzieł sztuki Zachodu. To również najpiękniejsze malowidła zaprojektowane i wykonane kiedykolwiek przez jednego człowieka.

Plac św. Piotra zaprojektowany przez Berniniego wywiera ogromne wrażenie. Zgodnie z barokowymi koncepcjami kościół miał być jeszcze bardziej przesłonięty niż obecnie; Bernini zamierzał spiąć dwa rzędy kolumn łukiem triumfalnym tak, aby bazylikę widać było dopiero z bliska, lecz planu tego nigdy nie zrealizowano i ramiona kolumnady pozostają otwarte, symbolicznie zapraszając świat na łono Kościoła katolickiego. Obelisk na środku placu, sprowadzony do Rzymu w 36 roku przez Kaligulę, przez wiele lat stał w cyrku Nerona na Wzgórzu Watykański. Na plac przeniesiono go w 1586 roku z rozkazu Sykstusa V; praca ta zajęła cztery miesiące i użyto do niej 150 koni i 47 dźwigów.

Muzea Watykańskie utworzono ze zbiorów różnorodnych dzieł sztuki gromadzonych przez papieży. Początki kolekcji stanowią zbiory rzeźb zgromadzonych przez papieży Sykstusa IV i Juliusza II. W różnych działach zgromadzono najbogatszą kolekcję dzieł sztuki z całego świata. Watykańskie muzea to : Pinakoteka, Muzeum Pio – Clementino, Muzeum Etruskie, Muzeum Misyjno – Etnologiczne, Muzeum Chiaramonti.

Pinakoteka, która jest w oddzielnym budynku, na samym końcu głównej osi Watykanu, to najlepsza galeria obrazów w rzymie, z dziełami od wczesnego renesansu aż po wiek XIX. Są tu dzieła Crivelliego, Lippiego i "Poliptyk Stefański" przypisywany Giottowi, ukazujący męczeństwo św. Piotra i św. Pawła, namalowany na początku XIV wieku dla bazyliki św. Piotra. Na płótnach malarzy szkoły umbryjskiej, Perugina i Pinturicchia, można podziwiać miękkie, elegancko odziane postacie.

Komentarze

Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012