Węgry

Fakty

- Hymn: Boże zbaw Węgrów

» Geograficzne

- Powierzchnia: 93 030 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 9 931 000

- Gęstość zaludnienia : 107 osób/km²

- Języki: węgierski

» Ekonomiczne

- Waluta: forint

Węgry

Nizina Węgierska zwana też Panońską, jest jednocześnie ogromną kotliną, ograniczoną górami Alp, Karpat oraz Gór Dynarskich, które leżą poza granicami Węgier. Powierzchnia terytorialna Węgier zajmuje 93 tys. km kw.

Nizinna kotlina dzieli się na dwie najważniejsze części Wielką Kotlinę Węgierską i Małą Kotlinę Węgierską. Oba te regiony rozdzielone są Średniogórzem Zadunajskim, wznoszącym się nad Dunajem jako pasmo Gór Wyszehradzkich. Malowniczy krajobraz przepływającej z Małej do Dużej Kotliny6 rzeki Dunaj daje niezapomniane widoki.

Od południa Średniogórze opiera się o jezioro Balaton zwane "Węgierskim Morzem", wypełniające tektoniczne zapadlisko. Przeglądające się w jego wodach ostre stożku wulkaniczne są niejako potwierdzeniem geograficznego pochodzenia tego regionu. Od północy wśród niewysokich wzgórz pasma Matra, znajduje się najwyższy szczyt Węgier – Kekes (1015 m). Najrozleglejszą część Średniogórza stanowi Las Bakoński.

Na granicy północnej z Austria znalazł się kawałek pasma Alp Węgierskich o wysokości nieco ponad 800 m.n.p.m. Pogórze wschodnie z górami Bukowymi, zbudowanymi ze skał wapiennych, to najdzikszy region Węgier.

Najdalej na wschód wysunięte jest pasmo Karpat Węgierskich ze samotnie wznoszącym się szczytem Tokaj. Nazwę tą góra posiada na część słynnego wina węgierskiego uzyskiwanego z winogron porastających stoki wzgórza na żyznych powulkanicznych glebach. Innymi ważnymi jeziorami Węgierskimi jest jezioro Tisza, jezioro Helence i jezioro Ferto.

Położone w samym centrum Europy Węgry są niezwykle atrakcyjne dla turystyki. Ich łagodny klimat zachęca do wypoczynku. Wpływ wilgotnego kontynentalnego powietrza powoduje, że ciepłe lata na Węgrzech nie należą do rzadkości, a mroźne zimy upiększają ich niezwykły krajobraz. Wewnątrz kraju również zaznacza się wpływ klimatu morskiego. Opady dość duże. Statystycznie najzimniejszym miesiącem w roku jest styczeń o temperaturze -1oC a najcieplejszym lipiec o temperaturze 22oC. Jednak wcale nie należy do rzadkości bardzo mroźna i śnieżna zima oraz 40 - stopniowe upały latem.

Węgry są niezwykle bogate w dziejowe zwroty, od potęgi średniowiecznego mocarstwa po historyczne upadki i rozbiory. Pierwsze wzmianki o osiadłych na terenie Węgier ludach pochodzą z okresu prehistorycznego sprzed 100 tys. lat p.n.e. Pierwsze plemiona Lirów i Traków, których z tych rejonów wyparli w V w. p.n.e przez plemiona Scytów i Celtów. Do dziś nie ustalono skąd na terenie dzisiejszych Węgier pojawili się Madziarowie, których przywódca Arpad dał początek państwu węgierskiemu.

Stolicą Węgier jest przepiękne miasto Budapeszt. To co najbardziej przyciąga do tego miejsca to malownicze widoki i niezwykłe budowle z różnych epok. Budański zamek królewski liczący 200 komnat obecnie jest zajmowany przez Galerię Narodową z wyjątkowymi obrazami malarzy węgierskich. Gotycki Kościół św. Macieja oraz neogotycki gmach Parlamentu oraz ciekawy lasek miejski Varosliget z kopią siedmiogrodzkiego zamku Vajdahunyad to miejsca które koniecznie trzeba odwiedzić w Budapeszcie.

Zakole Dunaju to region, w którym znajduje się kilka ciekawych miejsc na wypoczynek. Sentendre to miasteczko o wąskich malowniczych uliczkach z przyjazną atmosferą, które posiada wiele zabytków sakralnych i Muzeum Sztuki Sakralnej. W niedalekim Wyszechradzie warto zobaczyć ruiny zamku Królów Węgierskich. W regionie Zakola znajdziemy jedno z najstarszych miast węgierskich Esztergomie. W mieście tym znajduje się największa i najstarsza bazylika kościoła katolickiego w której swoją siedzibę ma prymas Węgier. W dawnym pałacu biskupim urządzono Muzeum Sztuki Sakralnej. Wycieczkę po Esztergomie warto zakończyć na Starym Mieście.

Węgierskie wino tokaj to najsłynniejsze wino, nie tylko w regionie. Najważniejszym regionem winiarskim produkującym to wino jest miasteczko Eger, słynące z produkcji tych win z winogron porastających wapienne zbocza góry Eged. Najsłynniejsze jednak są węgierskie uzdrowiska. Kilkadziesiąt źródeł termalnych można dziś spotkać niemalże w każdym zakątku kraju.

Komentarze

Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012