Wielka Brytania

Fakty

- Hymn: Boże, chroń Królową

» Geograficzne

- Powierzchnia: 244 820 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 61 383 200

- Gęstość zaludnienia : 250,7 osób/km²

- Języki: angielski, kornijski, walijski, irlandzki, gaelicki szkocki i scots

» Ekonomiczne

- Waluta: funt szterling

Wielka Brytania

Państwo położone na archipelagu 5500 wysp, z których 140 jest zamieszkane. Powierzchnia Wielkiej Brytanii to 244 tys. km kw. Obejmuje swoim zasięgiem całą wyspę Wielką Brytanię i południowo – wschodnią część Irlandii oraz liczne mniejsze wyspy archipelagu. Ponadto w skład Wielkiej Brytanii wchodzą również inne wyspy o odrębnym statucie, mające wpływy w wielu odległych zakątkach świata.

Podział administracyjny Wielkiej Brytanii uwzględnia 101 hrabstw. Stolicą jest Londyn.

Wyspy Brytyjskie leżą na szelfie Europejskim. W krajobrazie dominują góry średnie oraz wyżyny i faliste równiny. Pod względem geologicznym związane są z blokiem kontynentalnym, który oddzielony jest przez Kanał La Manche. Najbardziej urozmaiconą rzeźbę terenu posiada wysunięta na północ część – Szkocja. Niezwykle surowy skalisty krajobraz Szkocji określany jest mianem Highlands, na którym znajduje się największy szczyt Wielkiej Brytanii Ben Nevis (1343 m.n.p.m).

Na południe od górzystych terenów rozciąga się nizina zwana Lowlands. W jej obrębie znajdują się izolowane wzgórza będące pozostałościami po wygasłych wulkanach. Na granicy między Szkocją i Anglią znajduje się wyżyna Południowoszkocka. W regionie Walii znajdują się drugie co do wielkości góry Wielkiej Brytanii- Góry Kambryjskie z masywem Snowdon (1085 m.n.p.m); w północno-zachodniej Anglii niższe Góry Kumbrykjskie, a w środkowej Góry Pennińskie. Irlandia Północna rzeźbą terenu przypomina Szkocję. Najwyższy masy górski Slieve Donald (852 m.n.p.m.) w paśmie gór Mourne oraz płaskowyż lawowy Antrim stanowią ten charakterystyczny krajobraz. Tereny górskie charakteryzują obłe kształty szczytów gór oraz brak zalesień. Na stokach rozprzestrzeniają się pastwiska.

Rozległe obszary torfowisk i wrzosowisk są bardzo charakterystyczne dla krajobrazu Wielkiej Brytanii nie występują w takiej skali nigdzie indziej. W południowo - wschodniej Anglii znajdują się dwie rozległe niziny: Nizina Angielska i Basen Londyński.

Klimat Wysp Brytyjskich należy do klimatu wybitnie morskiego, umiarkowanego i ciepłego. Wpływ na klimat ma ciepły Prąd Zatokowy okalający wyspy. Łagodny wpływ klimatu oceanicznego powoduje, że amplitudy temperatur są bardzo delikatne. Charakterystyczną jest duża ilość opadów, co powoduje duże zawilgocenie i masowe występowanie mgieł.

Najdłuższą rzeką jest Tamiza (338 km) i Severn (336 km). W górach Szkocji występują liczne jeziora, z których najgłębsze to Loch Ness a największe znajdujące się w Irlandii Północnej to Lough Neagh.

Ślady życia na Wyspach Brytyjskich sięgają paleolitu. W VI tysiącleciu p.n.e. wyspy Anglii połączone były z kontynentem, co pozwoliło na migrację plemion. W XVIII w. p.n.e docierały na wyspy wpływy celtyckie. W 54 r.p.n.e cesarstwo rzymskie uznało wyspy za swoją część wpływów i nadały jej nazwę Brytania, a zamieszkujące ludy określali jako Brytów.

80% ruchu turystycznego w Wielkiej Brytanii skupia się na Londynie. Kolebką tego miasta jest teren warownego obozu założonego przez Rzymian w 70-80 r. n.e. Rzymska osada stała się wkrótce jednym z głównych miast potężnego imperium dzięki handlowi z kontynentem europejskim. Oprócz pozostałości rzymskich w Londynie znaleźć można wiele ciekawych zabytków średniowiecza. Przykładem jest Tower - twierdza zbudowana w XI wieku i wielokrotnie przebudowywana. W twierdzy tej najcenniejsza jest Withe Tower tzw. Biała Wieża z XI wieku. Z kolei na Tamizie znajduje się zwodzony most z 1894 roku. Zbudowana w 1675- 1710 roku katedra św. Pawła jest jednym z największych na świecie. Windsor położony w hrabstwie Berkshire na zachód od Londynu, w którym znajduje się jeden z największych zamieszkałych zamków na świecie. Jest to rezydencja królów od ponad 850 lat. W dzielnicy Richmond w południowej części Londynu znajduje się XVI wieczny pałac Hampton - początkowo rezydencja kardynalska, potem został przejęty przez Króla Henryka VIII. Winchester to zamek położony w hrabstwie Hampshire nad rzeką Itchen, początkowo pełnił rolę osady rzymskiej a następnie w VI wieku został stolicą Wessexu. Przez jakiś czas był również stolicą Anglii. Na szczególną uwagę zasługuje tutejsza katedra z XI-XV wieku.

Komentarze

Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012