Włochy

Fakty

- Hymn: Bracia Włosi

» Geograficzne

- Powierzchnia: 301 230 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 60 418 711

- Gęstość zaludnienia : 199,8 osób/km²

- Języki: włoski

» Ekonomiczne

- Waluta: euro

Włochy

Włochy są położone na Półwyspie Apenińskim w południowej części Europy. Zajmują terytorium o powierzchni 301 tys. km kw. Podział administracyjny Włoch obejmuje 20 regionów. Posiadają one w swoich granicach dwa państwa - enklawy: Watykan i San Marino.

Stolicą Włoch jest Rzym. Powierzchnia Włoch jest podzielona na trzy regiony geograficzne: Włoch Północnych zwanych kontynentalnymi, które obejmują Alpy i Nizinę Padańską, półwysep Apeniński, oraz wyspy Sycylia, Sardynia, Toskania i Włochy Poncjańskie. Przeważająca część Włoch to tereny górzyste. Największą atrakcją jest teren Alp z najwyższym ich szczytem Mont Blanc (4807 m.n.p.m.), na którym zbiegają się granice trzech państw: Włoch, Szwajcarii i Francji. . Alpy wielkim łukiem oddzielają Nizinę Padańską od Morza Liguryjskiego, aż po wybrzeże Morza Adriatyckiego.

Nizina Padańska to tektoniczne obniżenie pomiędzy Alpami i Apeninami. Wypełnione naniesieniami morskimi i lądowymi przyniesionymi przez rzeki spływające z obu masywów.

Półwysep jest największym regionem Włoch. Większą część jego powierzchni stanowią młode góry Apeniny, ciągnące się przez cały Półwysep od Alp z którymi się łączą i wybrzeże Morza Liguryjskiego do Cieśniny Mesyńskiej. Łączna powierzchnia wszystkich Włoskich Wysp wynosi 50 tys. km kw. Sycylia odcięta od Półwyspu Apenińskiego Cieśniną Mesyńską jest przedłużeniem Apenin. Na jej terenie do dziś wznosi się czynny wulkan Etna (3323 m) i jest to największy wulkan Europy. Włochy to najbardziej wulkaniczny kraj Europy. Czynne wulkany są jedną z największych atrakcji turystycznych Italii.

Terytorium Włoch znajduje się w zlewisku trzech mórz: Adriatyckiego Tyrreńskiego i Liguryjskiego. Gęsta sieć rzeczna w części północnej odwadnianej przez rzekę Pad, najdłuższą rzekę Włoch. W Alpach znajdują się duże akweny jezior tektoniczno - polodowcowych z największym Garda. Roślinność dziś jest znacznie mniejsza niż pierwotnie, jedyne miejsca nienaruszonego stanu roślinności znajdują się w Alpach i terenach obitych ochroną Gran Paradiso i Stelivo. Do dziś można tam spotkać kozice górskie.

Klimat Włoch jest zróżnicowany, zależnie od regionu geograficznego. Alpejskie zimy bywają mroźne i śnieżne. Śnieg w Alpach może już spaść we wrześniu, a lata bywają chłodne. Natomiast południe kraju posiada łagodny klimat śródziemnomorski z suchymi latami i łagodnymi zimami. Zróżnicowanie widać również po stronach Apenin. Bardziej suchy klimat jest po ich wschodniej stronie.

Ślady osadnictwa na Półwyspie Apenińskim sięgają czasów prehistorycznego paleolitu. W starożytności teren zamieszkały przez Ligurów a od około XVIII w. p.n.e. zajęty przez Italików i Etrusków. Najlepsze lata świetności Rzym przeżywał od VI do III w. p.n.e. wtedy to zjednoczone terytorium Rzymu stało się starożytną potęgą.

Włochy to jedno z najchętniej odwiedzanych krajów w Europie. Słynne plaże i ciepły klimat zachęcają turystów do odwiedzenia tego ciekawego zakątka Europy. Odwiedzając słoneczną Italię warto poza plażami obejrzeć jej niezwykłe, historyczne pamiątki po okresach świetności rzymskiego imperium. W Rzymie na szczególną uwagę zasługuje największe osiągniecie architektury starożytnej – Koloseum. Największy amfiteatr starożytnego świata został wzniesiony w roku 80 n.e. W stolicy Włoch znajduje się również starożytny rynek na którym wznoszą się świątynie bogów i łuki triumfalne. Na Polu Marsowym warto obejrzeć Panteon - świątynię wszystkich rzymskich bogów. Bazylika św. Piotra w Rzymie to obecnie kościół reprezentacyjny Papieży i największa świątynia chrześcijańska na świecie. Budowana przez słynnych architektów ze słynną kopułą zaprojektowaną przez Michała Anioła. Inną ciekawą świątynią jest Bazylika św. Marka w Wenecji, ozdobiona wieloma unikatowymi mozaikami.

Niezwykłym obiektem architektonicznym jest wieża w Pizie zwana krzywą, której największej sławy dostarczyło jej odchylenie od pionu. Ciekawym miejscem Włoch jest miasto o dużej tradycji kulturowej i najsłynniejszych na cały świat karnawałach, czyli Wenecja. Zwana jest potocznie miastem na wodzie.

Komentarze

Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012