Saint Lucia

Fakty

- Hymn: Synowie i córki Saint Lucia

» Geograficzne

- Powierzchnia: 616 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 164 213

- Gęstość zaludnienia : 266,6 osób/km²

- Języki: angielski

» Ekonomiczne

- Waluta: dolar wschodniokaraibski

  Saint Lucia

  Jest to jedna z mniejszych wysp, jeśli chodzi o porównanie z innymi. Nie zmienia to jednak faktu, że jest równie malownicza i warta odwiedzenia.

  Saint Lucia ma pochodzenie wulkaniczne. Znajduje się w archipelagu Małe Antyle. Jeśli chodzi o ukształtowanie powierzchni, to dominują tam góry a także bardzo głębokie doliny. Nie wspominając już o cudownych lasach równikowych. Poza tym warto wiedzieć, że panuje tam klimat podrównikowy, cechujący się zróżnicowaną ilością opadów. Jeśli zaś chodzi o aspekty historyczne to miejsce to jest zamieszkane przez przodków Indian. Jak inne wyspy, tak i Saint Lucia została odkryta przez Krzysztofa Kolumba. Skolonizowano ją jednak dopiero w XVII wieku.

  Jeśli chodzi o gałęzie gospodarki, to jest ona nastawiona zwykle na rolnictwo. Istotnym produktem jest trzcina cukrowa. Na eksport produkuje się także banany, bataty, maniok, mango, kakao i orzechy kokosowe. Na wyspie słabo rozwinął się przemysł, aczkolwiek można tu znaleźć kilka fabryk zajmujących się produkcją oleju jadalnego, mączki z chlebowca, mączki bananowej. Dosyć popularne są gorzelnie rumu. Ze zrozumiałych względów całkiem dobrze rozwija się rybołówstwo morskie.

  Charakterystyczne w krajobrazie Saint’a Lucii są stożki wulkaniczne, widoczne jeszcze zanim dotrze się na wyspę. Turyści przybywają tutaj ze względu na dzikie plaże, czyste wody oraz przyjazny klimat, który pozwala na spokojny, niczym nie zakłócony wypoczynek. Dużą ciekawość wśród podróżnych wzbudzają także plantacje bananów, które zajmują dużą część wyspy. Niekiedy sąsiadują z równie urokliwymi lasami podrównikowymi.

  Saint Lucia słynie również z bardzo starej osady założonej przez Francuzów. Chodzi o Soufriere. Jeśli zaś chodzi o stolicę tej małej wysepki to jest nią Castries. To największe miasto na wyspie. Z tutejszego portu eksportuje się produkty takie, jak banany, kokosy i inne. Samo miasto jest dość stare. Założone zostało w 1650 roku przez Francuzów, aby później przechodzić między nimi a Brytyjczykami. W tym mieście istnieje wiele zabytków, które naprawdę warto zwiedzić. Jednym z nich jest Katedra Immaculate Conception oraz plac główny im. Dereka Walcotta (poety - noblisty). Na sam koniec należy zwiedzić siedzibę władz rządowych oraz słynny Fort Charlotte.

  Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć jest oczywiście Vieux Fort. To drugie miasto pod względem wielkości. Co ciekawe, podzielone zostało na kilka mniejszych wysepek. Przyjeżdża tu wielu turystów, których kuszą cudowne plaże oraz niezapomniane krajobrazy. W dodatku horyzont przecina zabytkowa latarnia morska. Nad brzegiem można też spotkać pozostałości po murach obronnych oraz dawne armaty. W głębi wyspy znajduje się także rezerwat przyrody Maria Islands Nature Reserve. To właśnie tu można obserwować żółwie morskie i jaszczurki wychodzące na brzeg. Ponadto w rezerwacie występuje wiele rzadko spotykanych gatunków roślin.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012